Poranění hrtanu a průdušnice

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.4.2011
  • Medicína

Nejčastějšími poraněními této oblasti jsou následky vzniklé přetěžováním hlasu. K zevním poraněním patří otřes, zhmoždění až rozdrcení hrtanu či průdušnice, jehož následkem je omezení průsvitu pro dýchání. Při přímém nárazu může dojít až k odtržení průdušnice od hrtanu.

Nejlepší pomocí po přetížení hlasu je hlasový klid
Nejlepší pomocí po přetížení hlasu je hlasový klid

Příčiny

Vnitřní poranění hrtanu a průdušnice vznikají následkem působení cizích těles, po intubací, po popálení či poleptání. Častým problémem jsou cizí tělesa v dýchacích cestách. Cizí tělesa se mohou zaklínit až v průduškách, nejčastěji tam, kde se průdušky větví, u dospělých je to nejčastěji vpravo, u dětí nebývá stranové rozlišení. Zvláště u dětí je nebezpečné vdechnutí mrkve, ořechů či malých součástí hraček.

Příznaky

Při přetěžování hlasu dochází k chrapotu až ke hlasové ztrátě, při mluvení je pociťována bolest. Při zevních poraněních hrtanu dominuje nejen bolest, ale hlavně dechové potíže. Následkem popálení či poleptání hrtanu či průdušnice dochází k zúžení dýchacích cest a omezení dýchání.

Nejčastějším příznakem přítomnosti cizích cest v dýchacích cestách je dráždivý kašel. Jeho mechanismem je také většinou cizí těleso odstraněno.

První pomoc

Nejlepší pomocí po přetížení hlasu je hlasový klid. Po zevních i vnitřních poraněních hrtanu a průdušnice je nezbytné do příjezdu rychlé záchranné pomoci snažit udržet dýchání. Při vdechnutí cizího tělesa je první pomocí poklep mezi lopatky nebo tzv Heimlichův manévr. Při neúspěchu je třeba pacienta dopravit na specializované pracoviště k provedení endoskopické extrakce cizího tělesa.

Líbí se vám článek?
-2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: