Poruchy příjmu potravy

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína
Zvyšující se frekvence poruch příjmu potravy v posledních letech ve všech rozvinutých zemích světa souvisí s tím, že jídlo nemá jen výživnou hodnotu, ale představuje symbol vztahu mezi lidmi a také vztahu člověka k okolnímu světu. Nejvyšší výskyt těchto onemocnění je u 14,5 letých děvčat, další vrchol je u 18 ti letých. Poměr onemocnění dívek k onemocnění u chlapců je 10 : 1.

Jaké poruchy příjmu potravy rozlišujeme?

V současnosti se rozlišují dva samostatné syndromy: Anorexia nervosa je nemoc při které častěji dívky odmítají udržet si minimální přiměřenou tělesnou hmotnost danou pro určitý věk a tělesnou výšku. Pro bulimia nervosa jsou typické opakující se epizody překrmování se a následného kompenzačního chování jako je vyvolávání zvracení, používání projímadel, léků zvyšujících tvorbu moči, hladovění nebo nadměrné cvičení. Pro oba syndromy je však typické extrémní zaujetí vlastním tělem, jeho vzhledem a strachem z obezity.

Poruchy příjmu potravy se projevují omezením stravy
Poruchy příjmu potravy se projevují omezením stravy

Jaké jsou příčiny těchto onemocnění?

Příčin je velmi mnoho. Patří sem faktory predispoziční jako je charakteristika rodiny pacientek a vývoj jejich osobnosti. Rodina pacientek bývá často zaměřená na svůj úspěch v očích okolí. Často je to právě matka, která nezvládla svou roli: je buď chladná, zanedbává péči o dítě nebo je naopak příliš starostlivá a netoleruje osobnost svého dítěte.

Za další důležité faktory se považují tzv. spouštěcí faktory. Nejdůležitějším z nich je dospívání, kdy si pacientka začíná uvědomovat svou „ženskou úlohu“, kterou jen špatně přijímá. Udržujícím faktorem, který ovlivňuje výsledný obraz je pokračování v nepřijímání potravy a často i „zisk“ z choroby. Poukazuje se na poruchy neurotransmiterů (t. j. přenašečů informací v mozku), což poskytuje zcela nový pohled na tato onemocnění.

Jak se tyto nemoci projevují?

V rozvinutém stádiu dochází k poruše téměř všech orgánů. Zpočátku pacientky mění své chování, bývají velmi vitální a okolí ukazují jak dobře se cítí, někdy paradoxně rády vaří, sami však tajně jídlo skrývají nebo po jídle zvrací , falšují svou hmotnost tím, že před vážením se napijí velkého množství vody. Z tělesných změn je časté snížení metabolismu, problémy s regulací tělesné teploty, snížení krevního tlaku a následné závratě, zpomalení srdeční činnosti. Při omezení stravy, vody a užívání projímadel dochází k rozvratu vnitřního prostředí. Časté jsou otoky kotníků. Kůže bývá suchá ,častá je zácpa. Po dosažení určitého úbytku hmotnosti dochází u pacientek ke ztrátě menstruace.

Jaká je léčba?

Pacientku je nutné zpočátku hospitalizovat na specializovaném pracovišti. Po odstranění tělesných příznaků ohrožujících život , stojí v popředí léčebného úsilí přírůstek hmotnosti. Současně je nutná psychoterapie . Poruchy příjmu potravy vyžadují vždy úpravu mezilidských vztahů a rodinnou terapii. Terapie pomocí léčiv zahrnuje použití antidepresiv a neuroleptik. Součástí léčby bývá i podávání vitamínů, přípravků železa a léků podporujících chuť k jídlu. Léčba trvá často měsíce a ambulantně pokračuje aspoň jeden rok. Vyžaduje psychologicky orientovaného lékaře.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: