Pozor na hady

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 17.2.2009
  • Medicína
Každý rok v západní Evropě zemře na hadí uštknutí přibližně 50 lidí. Jedovatí evropští hadi se řadí do čeledi zmijovití. Jed má had uskladněn v jedových žlázách, které se jedovými kanálky spojují s jedovými zuby. Žlázy jsou patrovými svaly stisknuty a jed je vstříknut do hadích zubů.
Pozor kam šlapete - v trávě mohou být hadi...
Pozor kam šlapete - v trávě mohou být hadi...

Na co má had jed...

Had pomocí svého jedu při získávání potravy svou oběť znehybní. Jedná se o směs mnoha biologických látek a jeho složení a účinnost se liší podle věku hada, ročního období, oblasti a stavu výživy hada. Samozřejmě se také jed liší podle druhu hada.

Na lidský organismus působí hlavně tři jeho složky:

  • hemoraginy – narušují stěny cév, čímž způsobují krvácení (hlavně v plicích)
  • kardiotoxiny – působí na svaly včetně srdce a narušují jejich spojení s nervy
  • neurotoxiny – způsobují uvolnění svalů

Jak probíhá otrava hadím jedem...

Uštknutí zmijí obecnou provází silná bolest, po které dochází k otoku. Někdy však může dojít k těžké otravě i bez těchto prvotních příznaků. Následně zareagují bolestivostí a zduřením regionální lymfatické uzliny.Někdy dochází za krátkou chvíli po uštknutí ke zvracení, průjmu a nadměrnému pocení trvajícímu až 2 dny.

Někdy může dojít i k rozvoji šokové reakce. Ta se projevuje prudkým poklesem krevního tlaku, poruchou vědomí, slabostí, kolapsem, zmateností, může dojít i k nebezpečným otokům v oblasti obličeje a jazyka.

Kardiovaskulární problémy jsou nejčastějšími obtížemi. Bývají přítomny až u 60% pacientů. V extrémním případě může dojít až k selhání krevního oběhu a poruchám srdečního rytmu. Po uštknutí hadem může dojít i k dechovým obtížím. Při těžké otravě hadím jedem selhávají ledviny a dochází k těžkému rozvratu vniřního prostředí.

 

Uštknutí hadem většinou neohrozí dospělého zdravého člověka na životě. V ohrožení se však mohou ocitnout nemocní, děti a starší lidé.

Jak se léčí hadí uštknutí...

Uštknutí hadem patří mezi velmi nepříjemné zážitky, na které mnozí reagují strachem až hysterií. Proto je základem úspěchu uštknutého co nejrychleji uklidnit. Postiženou končetinu je třeba znehybnit, jako by byla zlomená. Přínosné může být brzké odsátí hadího jedu. Pomocí elastického obinadla je možné proximálně od místa uštknutí zpomalit tok mízy. Obinadlo by nemělo být utažené příliš těsně.

Základem je pacienta co možná nejdříve dopravit do nemocnice. Zde se ponechává na sledování po dobu nejméně 8 až 12 hodin.

Léčba v nemocnici...

V nemocnici se pacient podrobně sleduje. Sledují se hlavně jeho základní životní funkce: krevní tlak, krevní puls, dech, močení event. další parametry. Jako prevence šoku se zahajuje infúze roztoky.

Je třeba důkladně vyčistit ránu, podat profylaxi tetanu, při bolestech analgetika. Někdy je třeba aplikovat i antibiotika. Sérum proti hadímu jedu se podává u pacientů v šokovém stavu, s rozsáhlými otoky a přítomností závažných příznaků z otravy hadím jedem.

Je třeba myslet na to, že vzhledem k tomu, že toto sérum obsahuje živočišné bílkoviny, může dojít po jeho podání k anafylaktické reakci. Proto je třeba mít při jeho podávání připravené léky k jejímu zvládnutí. Pozdní reakcí na podání séra může být tzv. sérová nemoc. Jejími příznaky jsou horečka, vyrážka na kůži, bolesti kloubů a svalů. Může k ní dojít až za 1 až 2 týdny po podání séra.

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: