Pozor na zmije!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.4.2011
  • Medicína

Zmije obecná je jediným jedovatým hadem žijícím u nás. Má typickou klikatou kresbu na hřbetě. Je to zvíře spíše plaché a necítí-li se přímo ohrožena, neútočí.

Zmije je plaché zvíře
Zmije je plaché zvíře

Jak vypadá zmijí kousnutí?

Na kůži můžeme zpozorovat dva vpichy, které mohou lehce krvácet. V místě vpichu může být patrné zblednutí s  okolním zarudnutím a otokem. Postupně otéká celá končetina.

Co byste neměli dělat

Ránu nerozřezávejte. Krvácením poraněného místa se žádný jed z těla nedostane. Ránu nedezinfikujte. Jed z rány nevysávejte. V ústech můžete mít oděrku, a tím se jed dostane i do vašeho těla. Ránu nevypalujte ani nechlaďte.

Co byste měli udělat

Poraněného uklidněte, v případě kousnutí zmijí obecnou nejde o minuty. Poraněný by neměl chodit, postiženou končetinu navíc znehybníme pomocí pevné podložené dlahy přes celou končetinu. Při kousnutí do horní nebo dolní končetiny proveďte tlakovou bandáž celé končetiny nejlépe elastickým obinadlem. Nesmí být zaškrcen krevní oběh, což zjistíme pomocí hmatného tepu. Nemocného co nejdříve dopravíme do nemocnice, kde mu v případě nutnosti bude podáno sérum proti hadímu jedu.

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Byla to zmije nebo užovka? | Od: Emil druhý | 19.4.2016 12:02
Viděl jsem na kraji lesa hada a nevím, zda to byla užovka nebo zmije, kdo poradí?
Had byl dlouhý asi půl metru, na hřbetě světle béžový, ale neměl klikatou čáru. Mate mně, že na boku po celé délce byla vidět asi 2 mm široká tmavě modrá čára, ale když jsem ho obrátil, tak se ukázalo, že má po celé délce spodní půlku tmavě modrou až černou. Na žádném obrázku na internetu jsem takového hada neviděl ani o tom nečetl. Poradí někdo?
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: