Prasečí chřipka, ptačí chřipka... Co nás ještě čeká?

 • Redakce uLékaře.cz
 • 26.2.2013
 • Aktualizace: 15.3.2013
 • uLékaře.cz

Na chřipku se někdy díváme jako na banalitu. Každou zimu zažene tahle nemoc pár lidí do postele a velká většina se z ní bez dalších následků vyleží. Naše optimistické přesvědčení, že se chřipky nemusíme bát, však občas naruší poplašná zpráva o ptačí či prasečí chřipce. A nastane čas odpovědět na otázky: je to pořád ještě chřipka, proč je tak nebezpečná a jaký další strašidelný druh chřipky se může do budoucna ještě objevit?

Chřipka se může projevit neškodně, ale i v podobě pandemie
Chřipka se může projevit neškodně, ale i v podobě pandemie

„Áčko“ptákům neškodí, člověka může zabít

Chřipka může mít podobu neškodného sezónního onemocnění, ale i  strašlivé pandemie, která má na svědomí mnoho lidských životů. Podle toho, o jaký druh viru se jedná, značíme chřipku písmeny A, B nebo C.

 • Chřipkový virus typu C – tento typ chřipkového viru se může nacházet nejen u člověka, ale také třeba u prasat nebo psů. Zpravidla způsobuje jen mírné respirační onemocnění, ale nikdy není původcem obávaných epidemií.
 • Chřipkový virus typu B – toto je pro nás lidi důvěrně známý virus, který nás provází již po staletí a náš imunitní systém je docela dobře připraven si s ním poradit. Je pravda, že virus chřipky B na nás každý rok zkouší nějakou tu „boudu“ v podobě takzvaného genetického driftu, kdy virus mírně zmutuje a ukryje se tak před naším imunitním systémem. Tyto malé mutace však nám lidem většinou nezpůsobují velké potíže, snad jenom to, že každý rok je třeba připravit novou očkovací látku proti chřipce. Virus chřipky typu B způsobuje každý rok typické zimní chřipkové epidemie.
 • Chřipkový virus typu A – toto je ten pravý a obávaný zabiják. Virus chřipky typu A našel v průběhu evoluce svoje útočiště především v organismu vodních ptáků a sžil se s nimi tak, že jim většinou nezpůsobuje žádnou újmu. Tento typ chřipkového viru (někdy nazývaný také „ptačí chřipka“) se sice většinou nedokáže šířit z ptáků na člověka, snadno se však přenáší z ptáků na prasata.

Co dělat, abychom se chřipce vyhnuli? Jedním ze způsobů, jak si udržet zdraví i v chřipkové sezóně, je posílit imunitu správným jídlem.

  A protože na prase se může přenést také virus chřipky typu B, slouží toto oblíbené domácí zvíře jako čarodějný kotlík, ve kterém se mohou pěkně promíchat chřipkové viry různého původu. Právě v praseti tak může s největší pravděpodobností vzniknout nebezpečný zabiják, který se může šířit nejen ze zvířat na lidi, ale v nejhorším případě i přímo z člověka na člověka. Virus chřipky typu A, pokud získá schopnost přenášet se na člověka, může být pro nás lidi velmi nebezpečný. Vědci se domnívají, že právě tento virus je odpovědný za všechny známé velké chřipkové pandemie v dějinách lidstva (v letech 1918, 1957, 1968 a 2009).

Vražedné chřipky

V nedávných dějinách bylo lidstvo svědkem čtyř velkých chřipkových pandemií. Všechny byly hrozivé, každá ale trochu jiná.

 • 1918/19 tzv. španělská chřipka – nejstarší a také nejstrašnější pandemie. Nemoc byla typická svým ultrarychlým postupem: podle dobových svědectví se někteří lidé ještě ráno cítili dobře a za soumraku již umírali. Naopak lidé, které nezahubila smrtící viróza, často umírali na bakteriální komplikace onemocnění. Antibiotika byla v  té době ještě neznámá.
 • 1957/58 – virus se nejprve objevil na Dálném východě, odtud se však téměř nepozorovaně dostal do Spojených států. I když tam na něj již byli připraveni s vakcínou, přesto jenom v USA dokázal zahubit desítky tisíc především starších lidí. Při této pandemii se také objevila takzvaná druhá vlna, kdy přišel další nápor onemocnění nečekaně poté, když už se zdálo, že pandemie pomalu ustupuje.
 • 1968/69 – v roce 1968 byl nový virus chřipky detekován v Hong Kongu, odkud se rozšířil dále do světa. Při této pandemii zemřelo v USA „jen“ něco přes 30 tisíc lidí, za což je pravděpodobně odpovědná moderní lékařská péče, ale také fakt, že v době propuknutí pandemie byly děti na prázdninách, čímž se zabránilo typickému přenosu onemocnění dětskými kolektivy.
 • 2009/10 – na jaře roku 2009 byl zachycen nový virus chřipky, který se rychle šířil do USA a celého světa. Distribuována byla vakcína, které byl zpočátku nedostatek, a proto ji jako první obdržely jen rizikové skupiny obyvatel. Pravděpodobně právě dostupná vakcína minimalizovala dopady hrozící pandemie.
Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: