#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Prolaktin jako faktor zvyšující agregaci trombocytů

Prolaktin 10.2.2008

Podání antipsychotik se zdá být spojeno se zvýšeným rizikem venózní trombózy a cerebrovaskulárních nežádoucích účinků. Biologický mechanismus odpovědný za tuto možnou nepříznivou reakci léku není znám. Stoupá ale počet ozřejmujících hypotéz.

léky, medikamenty, prášky, léčiva, preskripce, recept
léky, medikamenty, prášky, léčiva, preskripce, recept
Podání antipsychotik se zdá být spojeno se zvýšeným rizikem venózní trombózy a cerebrovaskulárních nežádoucích účinků. Biologický mechanismus odpovědný za tuto možnou nepříznivou reakci léku není znám. Stoupá ale počet ozřejmujících hypotéz. Léčba antipsychotiky je spojena se zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu v krvi. Prolaktin byl nedávno rozpoznán jako silný koaktivátor agregace trombocytů. Z tohoto důvodu byl stanoven za další rizikový faktor jak pro arteriální, tak pro venózní trombózu. Vědci z psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové v přehledové studii popsali důvody pro roli hyperprolaktinemie v patogenezi agregace trombocytů. #IMG#

Jako nežádoucí účinek...

Zvýšení hladiny hormonu prolaktinu v krvi je jedním z vedlejších účinků léčby antipsychotiky, a může mít tedy i podobné klinické důsledky. Toto zvýšení souvisí hlavně s léčbou klasickými neuroleptiky, ale může k ní dojít také během léčby II. generací.

Jedním z méně známých vedlejších účinků antipsychotik je zvýšené riziko venózní tromboembolie. Bylo dokázáno zvýšené riziko tromboembolie u pacientů s hyperprolaktinemií. Přesný mechanismus není zatím objasněn, ale zdá se, že zvýšená hladina prolaktinu v krvi může hrát důležitou roli v patogenezi žilní trombózy.

Prolaktin jako kofaktor pro aktivaci trombocytů...

Hypotéza ohledně účasti prolaktinu v rozvoji venózní tromboembolie je založena na pozorováních zvýšené incidence tromboembolických komplikací v těhotenství a během laktace. Kolem 50 % takových případů může být vysvětleno exogenními faktory, jako je imobilizace, obezita, trauma, operace nebo vrozená koagulopatie. V mnoha případech se jedná o kombinaci vrozených a získaných faktorů. Přesto část venózních tromboembolických komplikací je stále popisována jako idiopatická.

Další kofaktory tromboembolických komplikací spojené s antipsychotickou léčbou...

Antipsychotika jsou často užívána spolu s benzodiazepiny. To vede k sedaci a k redukci aktivity, která se podílí na venózní stáze. Životní styl dlouhodobě léčených pacientů zahrnuje nedostatek cvičení, nezdravou výživu a také přibývání na váze.

V patogenezi tromboembolie se uplatňuje abnormální proces koagulace. U některých antipsychotik nacházíme zvýšenou hladinu antifosfolipidových protilátek. Ty mají protrombogenní účinky.

Rizika tromboembolické nemoci...

Již bylo odhaleno hodně faktorů s možným podílem na zvýšení rizika venózní tromboembolie. Možná přibudou i další. Riziko patologické koagulace spojené s léčbou antipsychotiky je relativně nízké, ale může mít fatální následky. Prolaktin se ukázal být jedním z možných rizikových faktorů tromboembolie. Měření sérových hladin prolaktinu by tak mohlo prospěpěšné v predikci tromboembolického rizika u pacientů medikovaných psychofarmaky. Znalosti o možných rizikových faktorech nám jistě pomohou při výběru té nejvhodnější farmakoterapie u jednotlivých pacientů.

(ver)

Zdroj: Urban A, a spol. Neuro Endocrinology letters 2007.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#