#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Propolis

Ordinace 18.4.2008

Propolis neboli včelí tmel se již používá od dob egyptských faraónů. V posledních padesáti letech bylo odhaleno významné protiinfekční působení této látky. Včely tak získaly další důvod k uznání a ocenění od odborné i laické veřejnosti.

Chřipka,med,citron,alternativní léčba,přírodní medicína
Chřipka,med,citron,alternativní léčba,přírodní medicína

#IMG#

Co je v propolisu skryto

Propolis je při pokojové teplotě hustou lepkavou hmotou žlutohnědé barvy. Je to směs látek s vysokým obsahem pryskyřic, vosku, balzámů, éterických olejů a pylu.

Jak vznikne propolis

Propolis je směsí látek, které vylučují pupeny bylin a stromů na ochranu proti infekčním onemocněním. Včely dokáží tyto látky shromažďovat. Po vhodném namíchání používají tuto hmotou jako desinfekci pláství a úlu. Pro vyšší hustotu slouží včelám i k ucpávání mezer ve stěnách úlu - odtud i název „včelí tmel“.

Propolis vytvářejí včely společně s medem. Oproti medu je však propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství (průměrný včelý roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu). Z toho vyplývá cena i vzácnost tohoto přírodního produktu.

Propolis se dále chemicky čistí. Slouží pak k výrobě mnoha kosmetických a léčivých přípravků - propolisová pasta, propolisová tinktura, propolisová mast atd.

Jak na nás působí

Léčivé působení propolisu na náš organismus je velmi pestré. Zdaleka ne všechny vlastnosti a účinky propolisu jsou již uspokojivě popsány a vysvětleny. Propolis je používán zejména pro své výrazné bakteriostatické (zastavující růst bakterií) a bakteriocidní (ničící bakterie) účinky. Působí dokonce i proti virům a plísním.

Jaké může mít vedlejší vlivy

Výjimečně může vznikat vůči propolisu přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

K čemu propolis slouží

Propolis má obrovské spektrum příznivých účinků. Při lokální aplikaci působí příznivě na hojení dlouhodobých a hnisavých ran. Snižuje bolestivost, tlumí zánět, urychluje čištění i uzavření kožního defektu. Na hnisavé rány se používá nejčastěji propolisová mast.

Při vnitřním užívání působí proti celkovým infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi i viry. Navíc podporuje i vlastní obranyschopnost našeho těla.

mar

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#