Průvodce antikoncepcí (3. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína

Sice radikálnější, ale také další možností antikoncepce je sterilizace. Lze ji provést i bez celkové anestezie endoskopicky cestou vaginální. Do vejcovodů se zavede nástroj, kterým se jejich sliznice povrchově poškodí. Následné zajizvení vejcovodů zaručuje antikoncepci.

Po mužské sterilizaci je erekce bez spermií
Po mužské sterilizaci je erekce bez spermií

Jak efektivní je tento druh antikoncepce?

Jako všechny druhy antikoncepce ani tato není stoprocentní. Jizvení vejcovodů trvá tři měsíce, a proto je nutné mít po tuto dobu jiný druh antikoncepce. Je třeba mít na paměti, že tato metoda vás neochrání před pohlavními nemocemi. Další metodou sterilizace je podvázání vejcovodů. Jedná se o nejběžnější formu antikoncepce v USA (každý rok ji podstoupí 700 000 Američanek). Tento druh sterilizace se provádí v celkové anestezii a operační přístup je přes břišní stěnu dvěma malými nářezy v kůži. Tato metoda je téměř stoprocentně spolehlivá.

Co je to vasektomie?

Vasektomie neboli mužská sterilizace je jednoduchou metodou trvalé sterilizace u mužů. Jedná se o  přerušení vas deferens (chámovodu). Tím se přeruší transport spermií z varlat. Tento zákrok nenarušuje mužovu schopnost erekce či ejakulace. Ejakulace je však bez spermií. I u této metody bývá ochrana před otěhotněním téměř stoprocentní. Zákrok se provádí v místním znecitlivění ambulantně. Muži po vasektomii mohou být v průběhu několika dnů opět sexuálně aktivní. Je třeba používat ještě jiný druh antikoncepce, dokud kontrolní laboratorní testy neprokážou, že semeno je bez spermií. Tyto testy se provádějí po 10-20 ejakulacích po zákroku. Nevýhodou vasektomie je její radikálnost, neboť navrátit plodnost muži po vasektomii je velmi obtížné a často bez úspěchu. Je však možné si nechat semeno před zákrokem zmrazit a uschovat ve spermabance.

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: