Pupečníková krev – pomůže diabetikům?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.4.2012
  • Aktualizace: 30.4.2012
  • Hojení ran

Cukrovka znamená pro pacienty mnoho dlouhodobých komplikací. Jednou z nich je i takzvaná diabetická noha – nehojící se rána na kůži, která může vyústit až v amputaci části končetiny. Korejští vědci však dávají naději: provedli pokus s lidskou pupečníkovou krví na zvířecím modelu diabetických ran a zjistili, že určitá populace přenesených buněk hojení defektů urychluje.

Kmenové buňky v pupečníkové krvi jsou schopny tvořit cévy
Kmenové buňky v pupečníkové krvi jsou schopny tvořit cévy

Poškozené tkáně

Léčení ran u diabetiků je často obtížné, zejména u dlouhotrvající a špatně kompenzované nemoci – tedy když jsou hladiny cukru v krvi vysoké nebo dochází k častým výkyvům. Malé cévy jsou pak narušeny natolik, že propouští do tkání málo kyslíku. Ty se v podstatě dusí a snadno se pak poškodí i při jinak nenápadném poranění. Celý problém zhoršuje též častá porucha citlivosti – mnozí pacienti poranění ani nevnímají.

Vzácné buňky

Pupečníková krev je neobyčejně bohatá na kmenové buňky, které se mohou dále vyvíjet a tvořit různé tkáně. Korejští vědci z nich vybrali specifický druh, který má schopnost tvořit cévy a podílí se na znovuvytvoření cévního zásobení v ráně. Na rozdíl od ran u zdravých lidí totiž u diabetiků kolem rány protéká méně krve, takže i dodávka živin potřebných k hojení je oslabená. A jak pokus dále probíhal?

  • Vybrané specifické buňky byly podány poraněným myším s diabetem.
  • Zjistilo se, že tyto miniaturní útvary urychlují hojení a zvyšují novotvorbu cév v ráně.
  • Podstata objevu zatím není jasná – předpokládá se, že buňky působí na své nejbližší okolí a stimulují je k produkci cév.

Výsledky této studie naznačují, že v budoucnu by mohlo být těchto buněk z pupečníkové krve využito k léčbě jinak nezhojitelných ran u diabetiků. K potvrzení této domněnky však bude třeba provést další výzkum.

(uli)

Zdroj: http://www.medicalnewstoday.com/articles/217273.php

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
V ČR jsme napřed, | Od: Pavla | 9.5.2012 09:12
protože stejným způsobem už u nás byli vyléčeni lidé, nejen myši. Čeští lékaři dokonce získali za léčbu diabetické nohy mezinárodní ocenění. Kmenovými buňkami dokázali zachránit diabetikům končetiny před amputací. Tato léčba je levnější než běžná chirurgická angioplastika. Jediné co zatím nevíme, je přesný mechanismus účinku. Předpokládá se, že kmenové buňky produkují růstové faktory a hormony, které na své okolí působí parakrinním mechanismem - to znamená, že není nutné, aby se samy přeměnily na buňky cév, ale dokáží stimulovat nemocné buňky svými působky. Ty se potom uzdraví. V současné době je na webu Clinical trials registrováno 103 studií na léčbu diabetu - nejen jeho komplikací. Podstatou léčby diabetu kmenovými buňkami z pupečníkové krve je jejich imunomodulační potenciál - dokáží svým působením utlumit autoimunitu. Seznam klinických studií na léčbu diabetu kmenovými buňkami je zde: http://www.clinicaltrials.gov/ct2/results?term=stem+cell+diabetes
Vzhledem k současné situaci, kdy diabetiků neustále přibývá a tato nemoc se stává epidemií, bych očekávala, že zdravotní pojišťovny podpoří výzkum a také uchování buněk z pupečníkové krve. Pupečníková krev je prakticky nejdostupnějším zdrojem kmenových buněk a v současné době je nepochopitelně využíván stále jen její zlomek.

reagovat
re:V ČR jsme napřed, | Od: nika | 25.7.2012 12:02
http://diabetes.webmd.com/video/diabetic-cord-blood-study
video v angličtině - studie léčby diabetu 1. typu kmenovými buňkami.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: