Rady z Alphega lékárny: Dejte sbohem suché a unavené pokožce

  • Redakce uLékaře.cz
  • Reklamní sdělení
  • 12.5.2014
  • Aktualizace: 29.5.2014
  • uLékaře.cz

Nadcházející teplé dny plné sluníčka a koupání působí velmi blahodárným účinkem na naši psychiku. Avšak již tomu tak není u naší pokožky. Sluneční paprsky a časté koupání jsou každoroční zatěžkávací zkouškou. Jak tedy pečovat o pleť, aby byla krásná i v létě a nic neohrozilo její krásu a svěžest?

Jak pečovat o pleť, aby byla krásná i v létě ?
Jak pečovat o pleť, aby byla krásná i v létě ?

U obličeje platí, že čištění pleti je jeden z nejdůležitějších kroků a trvá pouze pár minut ráno a večer. Je nutné vybrat vhodný čisticí přípravek a tonikum dle typu pleti. „Pro mastnou, problematickou aknózní pleť je vhodné používat kosmetické mýdlo nebo gel a tonikum bez alkoholu na dočištění. Pro smíšenou či suchou pleť je lepší používat čisticí mléko a tonikum. Pokud se vám večer nechce stát v koupelně příliš dlouho, vyzkoušejte micelární čisticí roztok, který vám perfektně vycídí póry, aniž by bylo nutné obličej oplachovat a objevil se pocit mastnoty,“ doplňuje Mgr. Martina Štěpková z Alphega lékárny v Teplicích.

V okamžiku, kdy bude pokožka důkladně čistá, je možné přistoupit k dalšímu kroku – hydrataci a výživě pokožky. Použijeme tedy denní krém, který je třeba vybírat dle typu pleti, věku a ročního období. Je velmi důležité, aby krém chránil vaši pleť v zimě před omrznutím a v létě před slunečními paprsky. Při správném a pravidelném užívání denního ochranného krému vám nehrozí pigmentové skvrny, popraskané žilky a předčasné vrásky. Pro zachování hebkosti a jemnosti pleti nezapomínejte používat noční krém, jehož účelem je pokožku regenerovat a vyživovat. 


Přemíra kosmetických přípravků nám může pěkně zamotat hlavu. Existují však základní složky, na které bychom se při koupi měli zaměřit. Přípravky na obličej by měly obsahovat především dostatečně vysoký UV filtr - minimálně SPF 15, a to bez ohledu na to, jaké je zrovna roční období. Dále jsou nezbytné hydratační látky jako glycerin a kyselina hyaluronová, které mají schopnost vázat na sebe velké množství vody, fixovat ji uvnitř buněk nebo v mezibuněčném prostoru a zabraňovat jejímu odpařování,“ říká Mgr. Martina Štěpková.

Jestliže má vaše pokožka těla tendenci vysychat, a to zejména poté, co se osprchujete, omezte časté koupele a nahraďte je rychlou vlažnou sprchou. Po ní kůži rychle osušte ručníkem lehkým poklepáváním. Používejte převážně jemné přípravky bez klasického mýdla, obohacené o olej, ureu či hydratační složky. V posledních letech se velkému úspěchu těší také termální vody ve spreji, které mají téměř neutrální pH (kyselost) a jsou vysoce mineralizované (oxid křemičitý, železo, měď, zinek, fluor, stříbro, mangan). Toto složení zanechává na kůži lehký ochranný film a má protizánětlivé a uklidňující účinky. Při podráždění u akné, zarudnutí, podráždění od sluníčka, spálenin, ekzému ale také ke každodennímu osvěžení pleti se doporučuje používat minerální voda. 

Pozor na letní koupání

S prvními letními dny se otevírají dveře mnohých aquacenter, plaveckých bazénů a přírodních koupališť. Touha osvěžit a zchladit sluníčkem rozpálené tělo s sebou ale nese také jisté následky. Chlorovaná voda v bazénech má na naši pokožku velmi vysušující účinek. Voda v přírodních koupalištích je závislá na celé řadě faktorů: počasí, množství srážek, počet a ukázněnost koupajících se apod. V oblastech se zvýšeným výskytem vodních plžů a vodních ptáků (především kachen) se můžeme setkat s výskytem tzv. cerkáriové dermatitidy. Jde o kožní onemocnění, které se projevuje nepříjemným svěděním a vyrážkou. Tzv. cerkárie, které se v určitém vývojovém stadiu uvolňují z měkkýše do vody, se snaží najít vodního ptáka, na němž parazitují a dokončují svůj vývoj. „Pokud narazí cerkárie na koupajícího se člověka, pronikají do jeho kůže, v níž většinou zahynou. Proto je nutné tělo po každém namáčení v jakékoliv veřejné vodě důkladně opláchnout čistou tekoucí či termální vodou,“ upozorňuje Martina Štěpková. 

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: