Rakovina není jen pro staré

Je vám méně než čtyřicet a myslíte si, že rakovina se vás netýká. Nebo si to ani nemyslíte, protože vás ještě nikdy nenapadlo o něčem takovém přemýšlet. Přesto mnozí z vašich vrstevníků si již mohli smutnou realitu vyzkoušet na vlastní kůži: rakovina se stále častěji týká i mladých lidí.

Chcete-li se vyhnout rakovině v mladém věku - nekuřte
Chcete-li se vyhnout rakovině v mladém věku - nekuřte

Zhoubné nádory, které se u mladých lidí objevují nejčastěji

Především byste měli vědět, že riziko rakoviny se vás může týkat i tehdy, pokud jste ještě neoslavili čtyřicítku nebo i v podstatně mladším věku.

Mezi nádory, se kterými se u mladých lidí setkáváme nejčastěji, patří následující:

Doporučené téma: Léčba bolesti

Poslední článek:
Trápí vás bolesti hlavy? Možná za to mohou hormony!
Bolesti hlavy mohou být způsobeny mnoha faktory, včetně genetické výbavy či stravovacích návyků. U žen navíc k...  zobrazit téma

Lymfomy a leukemie – jsou to nádory pocházející z krevních buněk, které se poměrně často vyskytují také u dětí. Existuje jich větší množství druhů, od poměrně snadno léčitelných až k těm velmi zhoubným.

Nádory varlat – nejčastější jsou u mužů ve věku mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, přesto však tvoří jen asi jedno procento všech případů rakoviny, které se v mužské populaci vyskytnou. Více než 95 % těchto nádorů se podaří vyléčit.

Melanom – jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec vzniká z pigmentových buněk pokožky. Je známý také jako „rakovina kůže“ a jeho riziko podstatně zvyšuje nadměrné slunění a opalování.

 

Nádory centrálního nervového systému – výskyt nádorů mozku a míchy se v posledních čtyřiceti letech podstatně zvýšil, může to však být způsobeno jen tím, že pomocí moderních metod umíme tyto nádory lépe diagnostikovat. Skupina mozkových nádorů je velmi různorodá a prognóza pacienta závisí také na tom, kde přesně se zhoubný nádor nachází.

Karcinom prsu – stále častěji se rakovina prsu objevuje i u mladých dívek a žen. Pokud se rakovina prsu ve vaší rodině již vyskytla, promluvte se svým lékařem o možnosti pravidelných preventivních vyšetření. Rakovina prsu se však může týkat i mužů, i když podstatně méně často.

Karcinom děložního čípku – dnešní dívky již mají možnost se proti tomuto druhu rakoviny nechat očkovat, mladých žen se to však ještě netýká. Je proto důležité pravidelně navštěvovat preventivní gynekologické prohlídky, které mohou „nádor“ snadno objevit ještě dřív, než vůbec doopravdy vznikne.

Základem (nejen) u nádorových onemocnění je prevence. U každého typu rakoviny může být specifická.

Mezi společné jmenovatele ale patří:

  • nekouřit
  • alkohol konzumovat s mírou
  • dodržovat správné stravovací návyky
  • sportovat
  • dopřát si odpočinek
  • nezanedbávat preventivní prohlídky i případná samovyšetření (například prsu)
  • ptát se na další možnosti ochrany zdraví svého lékaře

(vek)

Zdroj: www.cancer.gov

Autor článku:

MUDr. Mgr. Helena Janíčková Ph.D.

Specializace: neurologie

Lékařka je vědeckým pracovníkem v oblasti neurověd. Působila ve Fyziologickém ústavu Akademie věd ČR, nyní je v rámci post-doktorandského studia v Kanadě.

Líbí se vám článek?
+6 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Podpora imunitního systému v průběhu léčby nádorových onemocnění | Od: Martin Baštinský | 15.11.2011 11:13
V minulém roce jsem byl pacientem na hematologické ambulanci s diagnózou- velkobuněčný difuzní B lymfom z lymfatické uzliny v pravé noze.V 8 cyklech jsem prošel chemoterapií v kombinaci s biologickou léčbou. V rámci doporučení doktora byla i prevence kontaktu s infekcí. Rozhodl jsem se radikálně podpořit v průběhu léčby po poradě se svým ošetřujícím lékařem imunitní systém. Na internetových stránkách najdete spoustu možností.Kontaktoval jsem obch.zástupce jednotlivých firem a po jejich prezentacích jsem si na základě zkušeností a kladných recenzí uživatelů daného produktu vybral firmu Nubestlife a jeden z jejich produktů Royal Glukan.Tento jsem užíval v průběhu léčby, kdy je nutné co nejvíce posílit imunitní systém, a užívám jej jako prevenci doposud. V průběhu léčby jsem netrpěl únavou,byl jsem i po pohybu v kolektivu bez infekcí a cítil jsem se i psychicky ve svých 49-letech velmi dobře. Rád se s Vámi podělím o své zkušenosti.
reagovat
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: