S odhalením příčiny dýchacích potíží pomůže alergolog i plicní lékař

  • Redakce uLékaře.cz
  • 24.6.2010
  • Aktualizace: 24.6.2010
  • Bez alergie

Problémy s dýcháním mohou poukazovat na závažné onemocnění, například astma. Pokud máte podezření, že právě tato nemoc by mohla být zdrojem vašich potíží, je zcela jistě čas navštívit lékaře. Ale kterého?

Některé plicní choroby se mohou podobat astmatu
Některé plicní choroby se mohou podobat astmatu

Bronchiální astma je definováno jako onemocnění průdušek, jehož podkladem je vleklý zánět, nejčastěji kvůli alergii. Tento zánět vede ke zvýšené dráždivosti průdušek, která se projevuje jejich opakovaným stahováním. Člověk pociťuje dušnost, na plicích a průduškách je při vyšetření slyšet pískoty, nejvíce ve výdechu.

Úleva průduškám

Po podání léků na roztažení průdušek – bronchodilatancií – dojde většinou k rychlé úpravě. Při vyšetření funkce plic je při zhoršení astmatu patrný ztížený výdech, protože vzduch je při zúžení průdušek zadržován v plicích. Na rozdíl od chronické obstrukční plicní nemoci, která nastává nejčastěji po dlouhodobém kouření, se ale u astmatu tato situace po podání léků upraví k normě.

 

Může za to alergie

Astma se vyvíjí nejčastěji na pokladě alergie. Vzniká většinou v dětství a často je provázeno i jinými alergickými nemocemi. Malí astmatici se proto nejčastěji dostanou nejprve do péče alergologů. Ti jsou dostatečně zkušení i v léčbě astmatu. Při současně probíhající alergické rýmě je pro astmatiky přínosná i její léčba. Neléčená alergická rýma totiž zhoršuje průběh astmatu.

Od alergologa k plicnímu lékaři

Pokud ale astma není zvládnuto běžnou léčbou a jeho průběh není standardní, je pacient většinou odeslán ke konzultaci k plicnímu lékaři. Při obtížně léčitelném astmatu je nutné vyloučit i jinou diagnózu, a je proto nutná mezioborová spolupráce.

Projevy některých plicních onemocnění mohou astma napodobovat. Astmatici se ale také mohou při prvním vyšetření dostat do péče plicního lékaře a ten při podezření na alergii žádá naopak o spolupráci alergologa.

Dýchací cesty začínají nosními dírkami, vdechovaný vzduch je předehříván a upravován v nose a nosních dutinách. Pokud tomu tak není, jsou průdušky nadměrně zatěžovány a to může vést rovněž k jejich poškození a rozvoji astmatu. Kromě spolupráce s plicním lékařem využívá alergolog i spolupráci s odborníkem na nemoci ušní, krční a nosní (ORL).

(van)

Líbí se vám článek?
+10 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: