Sex po infarktu? Většinou není důvod k obavám

Řada lidí má po prodělaném infarktu strach, zda mohou i nadále vykonávat běžné fyzické aktivity. K těm samozřejmě patří i sex. Je tedy možné milování bez omezení, či je lépe se těmto radostem života vyhnout?

Pokud se udržíte i po operaci v kondici, pak zvládnete i milování
Pokud se udržíte i po operaci v kondici, pak zvládnete i milování

Užívejte si, ale opatrně!

Lékaři říkají: sexuální aktivity po infarktu jsou možné. Myslete ale na bezpečnost a vezměte si k srdci následující doporučení:

  • Většina lidí může bezpečně pokračovat v sexu už pár týdnů po infarktu, pokud samozřejmě nejsou žádné vážnější komplikace. Lepší však je vždy se poradit s kardiologem.
  • Možnost, že dostanete další infarkt právě při milování, je minimální, takže nemá cenu se tím stresovat. Absolutní riziko je velmi nízké.
  • Sexuální aktivita je fyzická aktivita, která je podle některých lékařů totožná s chůzí do schodů – není to tedy tak intenzivní činnost, jak to lidé často vnímají.
  • Jste schopní vyjít schody či chodit na běžícím pásu bez nepříjemných pocitů na hrudi nebo dušnosti? Pak zvládnete i sex.
  • Milování je bezpečné i po úspěšné operaci by-passu nebo angioplastiky, je pouze potřebný delší čas na zotavení. Někteří rizikovější pacienti by však měli být opatrnější, zvláště pokud jim hrozí srdeční selhání nebo mívají často mdloby či problémy se srdečním rytmem. Ti by se měli raději poradit s lékařem.
  • Pozor na nitroglycerin! Berete-li ho, pak dobře rozvažte, zda užijete před pohlavním stykem viagru nebo jiný podobný lék – tyto léky jsou totiž v kombinaci s nitroglycerinem velmi nebezpečné a mohou způsobit závratě, mdloby, nebo dokonce infarkt či mrtvici.
  • Užíváte beta-blokátory na léčbu vysokého krevního tlaku a dalších potíží se srdcem? Mohou snížit riziko infarktu, ale také zvýšit riziko sexuálních dysfunkcí u mužů i žen.
  • Představte si sex jako zvlášť příjemné cvičení, které prospívá vašemu zdraví, a milujte se jen tehdy, když se cítíte odpočatí a uvolnění. Ne ale hned po jídle – počkejte 1 až 3 hodiny.

Důležité je i v případě zotavování se po infarktu pravidelné cvičení. Budete-li aktivní a stále fit, vaše srdce bude schopné lépe zvládnout nároky fyzické aktivity včetně sexu.

(aši)

Zdroj: http://www.webmd.com/heart-disease/features/sex-after-a-heart-attack

Líbí se vám článek?
+8 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Když střevo nefunguje tak, jak má...
Články: Když střevo nefunguje tak, jak má...
Crohnova nemoc patří spolu...
Bolesti hlavy: poznejte jejich příčinu, (nejen) kvůli léčbě
Australští vědci objevili lék na lupénku
Články: Australští vědci objevili lék na lupénku
Velký poprask mezi kožními...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Pankreatitida
Články: Pankreatitida
Pankreatitida je zánět...
Mykóza penisu: Pohlavní nemoc to není, ale přehlížet ji se nevyplácí!
Refluxní choroba (Pálení žáhy)
Články: Refluxní choroba (Pálení žáhy)
Refluxní choroba jícnu, v...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: