Somatotropin a jeho "ženské" výhody

  • Redakce uLékaře.cz
  • 11.2.2008
  • Aktualizace: 17.2.2009
  • Akromegálie
Je nechvalně známým pravidlem, že ženy ve srovnání s muži musí pracovat dvojnásob tvrdě a více, aby dosáhly srovnatelného výsledku, nejen při budování kariéry, ale například i ve sportu. To bylo potvrzeno i nedávno zveřejněným výzkumem v renomovaném časopise American Journal of Physiology, Endocrinology and Metabolism.

Ženy vynaloží na růst svalů více energie
Ženy vynaloží na růst svalů více energie

Co použít místo testosteronu...

Podle zmiňované studie se na této skutečnosti podílí i fakt, že ženy "používají" somatotropin tam, kde muži testosteron. Množství vylučovaného somatotropinu přitom odpovídá intenzitě tréninkového sportovního režimu, při kterém se buduje fyzická kondice a svalová hmota.

Ženy musí cvičit více...

Jak je to možné? William J. Kraemer, vedoucí studie, k výše uvedené skutečnosti poskytl komentář, v němž uvedl, že ženy potřebují pro dosažení nárůstu svalové a kostní hmoty těžší režim a větší počet opakování než muži. Intenzivní a přísný tréninkový plán vede u žen ke zvýšené produkci somatotropinu. Somatotropin má i své další výhody. Vedle působení na rozvoj svalů a kostí ovlivňuje tato látka u žen blahodárně metabolismus, pomáhá bojovat se stresem a jeho následky, a také se podílí na hojení poraněných tkání.

(shmt)

Zdroj:
Studie byla financována Oddělením pro zdraví žen USA (U.S. Department of Defense Women's Health).

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: