Srdeční selhání (4. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 31.5.2013
  • Medicína
V dnešní době existuje více možností pro léčbu srdečního selhání. Důležité je skloubit léčbu léky společně se změnou životního stylu. Lékaři, kteří léčí selhání srdce,nabídnou pacientovi po zhodnocení situace několik možností léčby. Cílem je vždy zlepšit kvalitu pacientova života.
Srdeční selhání se dělí do několika stádií
Srdeční selhání se dělí do několika stádií

Stádia srdečního selhání:

V roce 2001 Americká srdeční asociace (AHA) a Americká kardiologická fakulta (ACC) vytvořila systém rozdělení srdečního selhání do stádií. Tato stádia pomohla porozumět postupnému vývoji srdečního selhání a jeho následné léčbě.

Stádia klasifikovaná AHA a ACC jsou odlišná od těch vytvořených Srdeční asociací z New Yorku (NYHA). Tato asociace rozděluje selhání srdce do kategorie I-IV podle přítomnosti klinických příznaků a omezení všedního života.

Stadium A

Do tohoto stadia jsou zahrnuti lidé s hypertenzí, diabetem, nemocí koronárních tepen.

 

Tito pacienti by měli pravidelně cvičit, přestat kouřit, začít se léčit s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem, přerušit konzumaci alkoholu. Již v tomto stadiu je důležitá i medikamentózní léčba.

Stadium B

Jedná se o pacienty se systolickým srdečním selháním, u kterých zatím nejsou příznaky selhání rozvinuty. Platí pro ně vše, co pro pacienty ze stadia A. Navíc bývá s pacientem probrána možnost operačního řešení jeho koronární nemoci.

Stadium C

Sem jsou zařazeni pacienti se selháním srdce s dřívějšími nebo současnými příznaky. Mezi ty patří: dušnost, únava, snížená výdrž při tělesném výkonu. Je nutné toto stadium léčit léky, a navíc je třeba omezit konzumaci soli, hlídat si tělesnou váhu, omezit příjem tekutin.

Stadium D

Pacienti v tomto stadiu mají nejvíce vyjádřené příznaky i přes optimální lékařskou péči. První se aplikuje postup jako u stadia A, B a C. Pacienti v této skupině by měli být vyšetřeni, zdali by mohli být vhodnými kandidáty pro transplantaci srdce, podporu komor, jiné chirurgické metody nebo kontinuální infuzi léků povzbuzujících srdeční činnost.

Líbí se vám článek?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: