Transplantace srdce (2. díl)

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína
Najde-li se vhodný dárce srdce, chirurg z transplantačního týmu odjede dárcovské srdce odebrat. Orgán se musí uchovávat při převozu ve speciálním roztoku. Chirurg musí rovněž srdce podrobně vyšetřit.

Průběh operace

V průběhu operace nahrazují pacientovi funkci srdce přístroje. Chirurgové pak odstraní celé pacientovo srdce z jeho těla, kromě zadních stěn srdečních síní. Zadní stěny síní dárcovského srdce jsou následně otevřeny a nové srdce je přišito na místo starého srdce.

Jak transplantace srdce probíhá?
Jak transplantace srdce probíhá?

Chirurgové pak napojí krevní cévy, které vedou krev ze srdce do plic. Po skončení operace se srdce ohřívá. Až se ohřeje na tělesnou teplotu, srdce začne bít. Transplantace plic je náročná operace, která trvá 4 až 10 hodin.

Většina pacientů je na nohou několik dnů po operaci a nejsou-li přítomny žádné známky rejekce orgánu, odchází pacienti do domácího ošetřování během 7--16 dnů.

Komplikace

Transplantace srdce s sebou nese mnoho rizik. Za většinu úmrtí v období po transplantaci srdce je zodpovědná infekce a rejekce. Také onemocnění koronárních arterií bývá poměrně častou komplikací. Jedná se o velmi nebezpečnou komplikaci, neboť transplantované srdce nebolí.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: