Trápení s prostatou aneb Jak se vyrovnat se zhoubným bujením

  • Redakce uLékaře.cz
  • 10.3.2016
  • Aktualizace: 10.3.2016
  • uLékaře.cz

Stát tváří v tvář faktu, že trpíte rakovinou prostaty, není nic lehkého. Šok záhy doplní stres a také spousta otázek, na které se zpočátku jen těžko hledají odpovědi. Poradíme, jak se nejlépe s tímto životním mezníkem popasovat. 

Rakovinná onemocnění jsou jako jiné chronické choroby tou obtížnější fází života
Rakovinná onemocnění jsou jako jiné chronické choroby tou obtížnější fází života

Setká-li se člověk s chronickým onemocněním, je dobré si najít chvilku klidu a pokusit se s nadhledem zamyslet nad situacemi, jež mohou nastat. Bude pak lépe připraven a snadněji se mu budou dané okolnosti překonávat.

Čím začít

Podívejme se na několik tipů, jak získat zpět určitou rovnováhu a jistotu. 

  • Neváhejte se obracet na lékaře, sestřičky či lékárníka se svými dotazy. Pokud jste zcela neporozuměli něčemu z plánované léčby, ptejte se.
  • Využijte služeb nemocnice týkajících se podpůrných skupin a klubů pacientů. Čím více toho budete o svém onemocnění vědět, tím snadněji se vám bude uzdravovacím procesem procházet.
  • Neváhejte zaúkolovat rodinu a kamarády. Pomoci mohou třeba s vyhledáváním informací, s doprovodem na léčebné procedury atd.
  • V případě, že si děláte starosti s finančním zabezpečením, obraťte se na sociální pracovníky.
  • Nestyďte se vyhledat psychologa, pokud na vás začnou doléhat deprese.
  • Trpíte-li bolestmi, zeptejte se praktického lékaře na možnost doporučení do centra bolesti a paliativní medicíny.

Něco k zamyšlení

V závislosti na typu rakovinného onemocnění, jímž trpíte, se budete setkávat s více či méně razantní léčbou. I když váš stav není závažný, budete muset ve zdravotnickém zařízení občas vyplnit pár dotazníků. Jejich obsah může působit znepokojivě, proto je dobré se s nimi dopředu obeznámit. Jednou z běžných otázek bývá, zda si přejete resuscitaci, pokud v průběhu hospitalizace dojde k zástavě srdce. Je lepší si toto rozmyslet v klidu mezi blízkými. Podobně citlivá je otázka sepsání poslední vůle. Neradi si uvědomujeme vlastní smrtelnost, ale možná byste byli překvapeni, kolik lidí má svoji závěť již zhotovenou. Tento testament lze navíc kdykoli změnit, není to tedy nic definitivního.

Rakovinná onemocnění jsou jako jiné chronické choroby tou obtížnější fází života. Nicméně se pokuste vzít osud do svých rukou a uvidíte, že řada věcí půjde snadněji, než jste možná čekali.

Zdroj: Vyrovnávání se s rakovinou prostaty, 2016

Autor článku:

PharmDr. Hana Bakhouche

Líbí se vám článek?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: