Virová hepatitida A

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 15.5.2013
  • Medicína

Hepatitida A 

Původcem tohoto onemocnění je virus hepatitidy A. Tento virus můžeme prokázat ve stolici ke konci inkubační doby (trvající 14 dní–6 týdnů) a na začátku počátečního stadia. Tento druh zánětu jater naštěstí nepřechází do chronicity, a neexistuje proto dlouhodobé nosičství viru hepatitidy A.

Jak je možno se nakazit?

Zdrojem nákazy je nemocný a infekčním materiálem je hlavně stolice a v krátkém období i krev nemocného. Nejčastější způsob přenosu je fekálně-orální cestou, zpravidla při nedodržování zásad osobní hygieny v kolektivech dětí nebo v rodinách. Možný je také přenos kontaminovanou vodou nebo potravinami. Hepatitida A je onemocněním hlavně dětského věku. Její výskyt má sezónní charakter s maximem na podzim a na začátku zimy.

Možný je také přenos kontaminovanou vodou
Možný je také přenos kontaminovanou vodou

Jaký má tato nemoc průběh?

V počátečním stadiu dominují chřipkové a zažívací obtíže, tj. bolesti hlavy, zvýšená teplota, bolesti kloubů a svalů, někdy rýma a kašel, zvracení, průjem. Velmi častá je výrazná únavnost. Onemocnění trvá asi 2–4 týdny. Zřídka může mít tato nemoc i těžký průběh. Uzdravení však bývá úplné a nemoc nepřechází do chronicity.

Doporučené téma: Léčba cholesterolu

Poslední článek:
Zbyla vám velikonoční vejce? Víme, jak je zdravě využít!
I když dřív o vejcích kolovala různá tvrzení, dnes je doporučováno je zařazovat do pravidelného jídelníčku...  zobrazit téma

Lze tomuto onemocnění předejít?

Ano, lze a to nejen dodržováním zásad hygieny, ale hlavně pomocí očkování.

Jaká je léčba?

Základem léčby virové hepatitidy A jsou režimová opatření – dieta a klid na lůžku. Klid na lůžku nemusí být absolutní, je dovolen mírný pohyb po pokoji. Dieta je v prvních dnech především sacharidová, po odeznění zažívacích obtíží a po zlepšení klinického stavu je možno přidat i bílkoviny. Nejdůležitější je však omezit tuky, a to až do rekonvalescence. V těžších případech je nutno podávat infuze glukózy. Nesmíme zapomenout ani na dostatečnou dávku vitaminů, hlavně A, D, E, K.

Líbí se vám článek?
-3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: