Víte, co je to papouščí nemoc?

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 22.10.2008
  • Medicína

Papouščí nemoc

Papouščí nemoc neboli psitakóza vzniká nákazou od papouškovitých ptáků. Stejného původce má i tzv. ornitóza, což je onemocnění pocházející od ostatních ptáků, včetně drůbeže. Původcem onemocnění je Chlamydia psittaci.

Jak se můžete nakazit?

Zdrojem nákazy jsou jednak papoušci a jiní exotičtí ptáci, jednak řada druhů ptáků domácích i divoce žijících. Přenos na člověka se děje obvykle vdechnutím infikovaného prachu nebo přímým stykem s nemocnými ptáky při jejich krmení apod. Onemocnění pracovníků drůbežáren, pracovníků zpracovatelských závodů a veterinářů se posuzuje jako nemoc z povolání.

Základní léčba je antibiotiky
Základní léčba je antibiotiky

Jak onemocnění probíhá?

Inkubační doba (tj. doba od nákazy k prvním příznakům onemocnění) je 4 až 15 dnů, nejčastěji kolem 10 dnů. Onemocnění může proběhnout bezpříznakově nebo ve formě chřipky s horečkou, kašlem, bolestmi svalů a únavou. Nejčastější je však tzv. pneumonická forma, kdy onemocnění probíhá pod obrazem zápalu plic. Vzácně se nemoc projeví jako zánět mozkových blan.

Jaké mohou vzniknout komplikace?

Komplikace jsou naštěstí vzácné – zánět svalu srdečního nebo zánět jater.

Jaká je léčba?

Základní tetracyklinová antibiotika se podávají v dávce 30–50 mg/kg/den po dobu 14 dnů.

Jaká je prevence?

K opatřením se přistupuje v drůbežářských závodech, zavádějí se tzv. mokré provozy, používání ochranných pomůcek. Je třeba zachovávat hygienu při chovatelství ptáků.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: