Vývoj dítěte – první tři měsíce života

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína

Kojenci

Od 28. dne do jednoho roku života se děti nazývají kojenci.

Tělesný vývoj

Během kojeneckého období dochází k enormnímu růstu. Donošené dítě zdvojnásobí svoji porodní váhu v pěti měsících a ztrojnásobí ji v jednom roce. Během prvního roku vyroste kojenec asi o 25–30 cm. Kolem 3. měsíce se uzavírá malá fontanela (velká až v 9.-12. měsíci).

Poloha tzv. šermíře
Poloha tzv. šermíře

Pohybový vývoj

Dítě ležící na zádech často zaujímá tzv. polohu „šermíře“ (tj.hlava je otočena na stejnou stranu, na kterou jsou nataženy končetiny). Jestliže 4-8týdenní dítě je taženo za ručičky z lehu na zádech do sedu, hlava se opožďuje, a když se dítě dostane do pozice vsedě, nedokáže hlavu udržet. Ve 12. týdnu věku je již určitý stupeň kontroly hlavy možný, ale hlava se ještě kymácí. Kolem 2. týdne věku dítě ležící na zádech již sleduje věci kolem sebe. Kolem prvního měsíce je již některé dítě schopno uchopit hračku, po 2. měsíci bývá již úchop aktivní, neboť se zdokonalila koordinace mezi očima a rukou. Kolem 3. měsíce již dítě o hračku samo usiluje a dokáže ji v ručičce i chvíli podržet. V prvním měsíci kojenec vyluzuje pouze několik zvuků, ve druhém může produkovat určité samohlásky a ve třetím už jsou zvuky projevem radosti a kontaktu.

Společenský vývoj

Dítě velmi záhy dovede rozlišovat předměty a osoby. Již kolem 2.-6. týdne dovede dát najevo, že je mu příjemnější být s maminkou nežli s někým cizím. V období 3.-5. týdne se začne objevovat smích jako projev spokojenosti. Jestliže se smích neobjeví do konce 3. měsíce, je nutné uvažovat o možné odchylce ve vývoji nebo se může jednat o špatnou kvalitu péče o dítě. V prvních týdnech života se dítě učí poznávat své potřeby a dávat je najevo svému okolí. Matka se zase učí na tyto potřeby reagovat. Její reakce by měla být co nejrychlejší, nejpřesnější, a především láskyplná. To vše je velmi důležité pro správný duševní vývoj dítěte.

Líbí se vám článek?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Jak si poradit s ječným zrnem
Články: Jak si poradit s ječným zrnem
Ječné zrno je pupínek nebo...
Nebraňte se usnadnění porodu
Články: Nebraňte se usnadnění porodu
Porod není nemoc, nicméně...
Nárok na lázně s RS je individuální
Články: Nárok na lázně s RS je individuální
Lázeňská léčebně...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Kozy a krávy v roli „živé dezinfekce“ proti klíšťatům
Zdravě proti zácpě: plody léta, které léčí
Články: Zdravě proti zácpě: plody léta, které léčí
Zácpa může během letních...
Klíšťata a domácí mazlíčci
Články: Klíšťata a domácí mazlíčci
Nejednoho šťastného...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: