Vývoj dítěte – šest až dvanáct měsíců

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína

Starší kojenec

V 7 měsících se dítě v poloze na bříšku otáčí a natahuje za předmětem.

Pohybový vývoj

V 7 měsících se dítě v poloze na bříšku otáčí a natahuje za předmětem. V 8.-9. měsících se umí samo posadit a brzy také udržet rovná záda. V 8. měsících je také většina dětí schopna krátkou dobu stát, jestliže jsou drženy za ruce. V devíti měsících v této poloze udělají několik kroků. Do 9.-10. měsíců se většina dětí naučí lézt tak, že jim to umožní relativně volný pohyb. Úchop s držením palce naproti k ostatním prstům se objevuje mezi 6 .-9. měsícem. Ukázat předmět pomocí ukazováku dokáže dítě kolem 9. měsíce. V této době se jeho zručnost zvětší natolik, že je schopno uchopit kuličku mezi palec a ukazovák.

Do 10. měsíce se naučí lézt
Do 10. měsíce se naučí lézt

Rozumový vývoj

Mezi 6.- 12. měsícem je dětské chování stále iniciativnější. V 9. měsících dovede dítě říci „pá pá“ nebo dělá „paci, paci ,pacičky“. Kolem jednoho roku dokáže pochopit jednoduchou hru jakou je hra „bubu – kuk“, nebo jednoduchá hra s míčem. V devíti měsících pustí na přání uchopený předmět, ve 12. měsících jej umí podat do nastavené ruky. Ve druhé polovině prvního roku dítě pochopí, že i když se určitý předmět zakryje, na svém místě stále zůstává. Vývoj řeči pokračuje. Kolem 6.-8. měsíce dítě produkuje zdvojené slabiky jako „baba, mama, papa“, ačkoliv si ještě neuvědomuje, že by tato slova mohla něco znamenat. Mezi 8. a 9. měsícem dítě začne rozpoznávat zvuk svého vlastního jména. Kolem jednoho roku dovede obvykle říci několik slov i mimo zdvojené slabiky a svým chováním již dává najevo, že ví o které osoby či předměty se jedná.

Společenský vývoj

Jestliže do této doby dítě matku jen upřednostňovalo, mezi 6.-8. měsícem má dítě přímo strach z odloučení od matky. V této době se objevují obtíže s ukládáním dítěte ke spánku. Někdy však stačí k uklidnění dítěte i pouhý hlasový kontakt s matkou. Tato závislost obvykle mizí kolem 9.–10. měsíce, zčásti i proto, že se dítě naučilo lézt a proto dokáže matku aktivně následovat.

Upozornění

Tento přehled vývoje dítěte je pouze orientační. Každé dítě je samostatná osobnost, a proto rozdíly ve vývoji různých dětí, pokud tyto děti nejsou opravdu značně opožděné, mohou býti rozmanité. Každopádně, máte-li jakoukoliv pochybnost o správném vývoji svého dítěte, poraďte se s jeho dětským lékařem.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: