Vývoj dítěte – tři až šest měsíců

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 24.5.2013
  • Medicína

Kojenec

Jak již bylo napsáno v minulém díle, dítěti ve věku od 28. dne života do jednoho roku říkáme kojenec. Během kojeneckého období dochází k velkému růstu, tj. zvětšování jak délky, tak i váhy, a proto je lepší toto období rozdělit a popsat v několika částech.

Pohybový vývoj

Tříměsíční dítě dovede obvykle v poloze na bříšku zvednout hlavičku a hrudník s nataženýma ručkami. Ve čtyřech měsících je schopno zvednout hlavu až do svislé polohy a snadno jí otáčet ze strany na stranu.

Kolem 4. měsíce se dítě hlasitě směje
Kolem 4. měsíce se dítě hlasitě směje

Jestliže je čtyřměsíční dítě taženo z lehu do sedu za ručičky, hlavička je držena napřed a ve vzpřímené poloze trošku kolísá ve směru dopředu. Zcela pevně je hlavička držena v pěti měsících. V pátém až šestém měsíci se dítě obrací nejdříve z lehu na bříšku na záda a teprve později ze zad na břicho.

Kolem 5. až 6. měsíce se může dítě při přitahování do sedu dostat až do polohy vstoje a podporovat svoji váhu nataženýma nožičkama. V tomto věku se děti dokáží také již obstojně plazit, zvláště chtějí-li dosáhnout nějakého žádoucího objektu. Kolem čtvrtého měsíce se dítě více zajímá o předměty kolem sebe a snaží se je uchopit a zkoumat, většinou pomocí úst. V tomto věku se zajímá zejména o středně velké předměty a má jen malý zájem o předměty malé.

Společenský vývoj

V tomto období je smích hlavním činitelem v dorozumívání. Kolem 4. měsíce se dítě hlasitě směje, čímž odpovídá na příjemný sociální kontakt. Přerušení tohoto kontaktu může vyvolat negativní reakci v podobě hlasitého křiku. Ke konci 6. měsíce dítě dovede rozeznat, je-li matka veselá, či nikoliv a podle toho na ni reagovat. Jasně upřednostňuje kontakt s osobami, na které je zvyklé. V náručí matky může reagovat strachem na přítomnost cizích osob, ale naopak, jestliže je s cizí osobou samo, může se pokusit bez protestu navázat nový sociální kontakt.

Upozornění:

Tento přehled vývoje dítěte je pouze orientační. Každé dítě je samostatná osobnost, a proto rozdíly ve vývoji různých dětí, pokud tyto děti nejsou opravdu značně opožděné, mohou býti rozmanité. Každopádně, máte-li jakoukoliv pochybnost o správném vývoji svého dítěte, poraďte se s dětským lékařem.

Líbí se vám článek?
+9 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: