Za olivový olej srdce poděkuje

Informace, že vysoký obsah vícenenasycených mastných kyselin dokáže účinně ochránit naše srdce, jsou všudypřítomné. Tyto kyseliny obsahují jak různé umělé potravinářské doplňky, tak i surovina, která se zrodila už na úsvitu civilizace západního typu, nepřekonatelná v mnoha směrech – olivový olej.

O zázračných účincích olivového oleje věděli už staří Římané
O zázračných účincích olivového oleje věděli už staří Římané

Více než osmitisícová historie

Olivovník, olivy a olivový olej provází lidstvo během celé jeho historie. Už před 8000 lety byly olivy pěstovány na Středním východě, postupně se přes Sýrii, Krétu a Řecko dostaly až k branám antického Říma. A právě Římané byli ti, kteří vynalezli první nástroje a nové technologie na masové lisování oleje, zdokonalili jeho skladování a prodloužili tak trvanlivost. Jeho léčivé účinky například při hojení ran popsal ve svých eposech už řecký básník Homér. S rozvojem moderní medicíny se začali o olivový olej zajímat také lékaři. Zjistili totiž, že pravidelné používání této ingredience k přípravě pokrmů dokáže velmi blahodárně působit na zdraví.

Neuvěřitelné výsledky

Tuto skutečnost ostatně potvrzuje i nedávná studie, v níž 200 zdravých dobrovolníků konzumovalo denně 25 ml olivového oleje. Výsledky byly ohromující, neboť jeho pravidelná konzumace měla v závislosti na obsahu polyfenolů v oleji razantní vliv na zvýšení „hodného“ HDL cholesterolu v krvi na úkor „zlého“ LDL cholesterolu. A právě ten má za následek ucpávání cév tuky.

Olivový olej kromě toho dokáže ještě další zdraví prospěšná kouzla:

  • umí „vytěsnit“ nasycené tuky, takže se ve střevě nevstřebají do těla,
  • podporuje produkci hormonu adiponektinu, který podporuje spalování tělesného tuku,
  • olivový olej také obsahuje antioxidanty,
  • přispívá navíc k pocitu sytosti, takže člověku brání v přejídání se,
  • díky konzumaci olivového oleje klesá množství tělesného tuku a také vysoký krevní tlak, jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku aterosklerózy – ta je vedle kouření hlavním rizikovým faktorem pro vznik trombů, které pokud ucpou cévu, omezí se průtok krve tkáněmi a může dojít například k infarktu myokardu nebo cévní mozkové mrtvici.

(kam)

Zdroje:
http://www.oliveoiltimes.com/features/cardiology-olive-oil/9808
http://cardiology.jwatch.org/cgi/content/full/2006/920/6

Líbí se vám článek?
+9 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
kvalita je důležitá | Od: Monča | 16.1.2015 11:59
Olivový olej je skvělý, ale nesmíte šáhnout po nějakém levném. Nejlepší sou ty v černém skle já sama nejraději užívám Terra Cretu. Je chutný a dokonce se protodává v rostřikovači.
reagovat
Cholesterol | Od: albez | 20.3.2012 23:15
Nechápu. Mám cholesterol 7,68 (špatný 3,58), před rokem (a 15 kg) jem měla 6,2. Skládám jídlo podle WWW.STOb.cz a tuků mám 30% ve stravě, 3x týdně 2 hodiny pravidelně cvičím, ke snídani piju vlákninu, jím zeleninu cca 400-800 g a ovoce 200 g denně, ryby a rybí výrobky tak 8 x týdně. Nechápu jak to může být u mne možné!!!
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: