Zapomínáte na pilulky? Zkuste jinou formu antikoncepce!

  • Redakce uLékaře.cz
  • 11.8.2015
  • Aktualizace: 11.8.2015
  • uLékaře.cz

Pokud máte problémy s každodenním užíváním antikoncepčních prášků, možná by byl pro vás vhodnější jiný typ hormonální antikoncepce. Jaké metody moderní medicína nabízí?

Moderní medicína nabízí více forem antikoncepce. Stačí si jen vybrat.
Moderní medicína nabízí více forem antikoncepce. Stačí si jen vybrat.

1. Hormonální náplasti

Náplast s obsahem estrogenu a progestinu se nalepí na neochlupenou pokožku, obvykle v oblasti zad, ramena, břicha nebo hýždí. Náplast zůstane na svém místě po dobu sedmi dnů a poté je vyměněna za novou. Čtvrtý týden se obvykle nelepí a nastupuje pravidelné menstruační krvácení.

2. Vaginální kroužky

Kroužek, který rovněž obsahuje potřebné hormony, se zavádí přímo do pochvy, a to na dobu tří týdnů. Po vyjmutí následuje sedmidenní pauza, během níž přichází menstruace.

 

3. Hormonální injekce

Obsahují samotný progestin a aplikují se přímo do svalu, a to jednou za tři měsíce. Hormony jsou pak postupně uvolňovány do organismu. Tento typ antikoncepce může být spojen s nepravidelným krvácením a plánované otěhotnění je obvykle možné až několik měsíců po poslední injekci. Vyhnout by se této metodě měly ženy trpící osteoporózou.

4. Nitroděložní tělísko

Tělísko s nízkým obsahem hormonů se zavádí přímo do dělohy, kde působí. Tento typ antikoncepce patří mezi nejbezpečnější a nejspolehlivější (udává se, že je až 20× spolehlivější než pilulky, náplasti či vaginální kroužek) a představuje ochranu proti neplánovanému početí po dobu 3–5 let. Tělísko je možné kdykoliv vyjmout a otěhotnění je pak možné téměř okamžitě.

5. Podkožní implantát

Antikoncepční implantát se zavádí přímo pod kůži, odkud uvolňuje do organismu hormony. Vydrží působit po dobu 3 let a je možné ho odstranit kdykoli. Jedná se o vysoce spolehlivou metodu, která však může způsobit nepravidelné krvácení.

Zdroj: www.webmd.com

Na článku spolupracoval:

MUDr. Veronika Richterová

Líbí se vám článek?
-3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: