Závislost – léčba

  • Redakce uLékaře.cz
  • 28.5.2007
  • Aktualizace: 21.10.2008
  • Medicína

Terapie závislosti

Léčba závislostí neznamená pouze léčbu pomocí léků neboli farmakoterapii. Velmi přínosnou bývá také psychoterapie, rodinná terapie, různé relaxační techniky aj.

Farmakoterapie

Při léčbě závislostí pomocí psychofarmak je třeba pamatovat na okolnost, že velká část těchto léčiv je zároveň také návykovými látkami. Proto je nutné dávkovat tato léčiva velmi opatrně a „nevyhánět čerta ďáblem“. Léčba závislostí tedy patří jen do odborných rukou.

Léčba závislosti patří do odborných rukou
Léčba závislosti patří do odborných rukou

Rodinná terapie

Rodinná terapie patří k podstatným prvkům léčebných programů. Rodina může být zdrojem problémů, ale i velké emoční podpory. V praxi se setkáváme nejčastěji se dvěma situacemi. Tou první je spolupráce s rodiči pacienta, nejčastěji závislého na nealkoholových drogách. Druhou situací je spolupráce s partnerem nebo partnerkou dospělého, nejčastěji na alkoholu závislého pacienta nebo pacientky.

Doporučení rodičům, jejichž děti mají problém s návykovými látkami:

Jestliže je dítě pod vlivem drog a hrozí-li mu otrava, neváhejte zavolat lékaře. Lékaře zavolejte i tehdy, jestliže už účinek drogy odezněl, ale přetrvávají duševní problémy jako halucinace nebo pocity pronásledování. Nespoléhejte na zázračné okamžité řešení, ale spíše na dlouhodobou výchovnou strategii. Jejím základem je nepodporovat a neusnadňovat pokračování užívání drog, ale naopak odměňovat každou změnu k lepšímu a povzbuzovat k ní. Získejte důvěru dítěte a naslouchejte mu. Vyslechnout dítě neznamená přistoupit na jeho stanoviska. Naučte se s dítětem o alkoholu a drogách mluvit. Předcházejte nudě. Pomozte dítěti odpoutat se od nevhodné společnosti. Posilujte sebevědomí dítěte. Buďte pro své dítě pozitivním modelem.

Doporučení manželkám a partnerkám mužů, kteří nadměrně pijí alkohol:

Uvědomte si problémy, které vám a vaší rodině partner-alkoholik přináší. Oč by se vám žilo lépe, kdyby partner žil zdravě? Zjistěte možnosti léčby a partnera o nich informujte. Odměňujte jeho střízlivost. Podnikejte aktivity, které nejdou dohromady s pitím alkoholu – výlet s dětmi, návštěva přátel abstinentů aj. Vytvořte si vlastní život mimo domov. Nebuďte na partnerovi závislá. Pokud partner přijde domů opilý, nevšímejte si ho. Maximálně mu neutrálním hlasem řekněte, že se vám jeho pití nelíbí.

Líbí se vám článek?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: