Zinek

  • Redakce uLékaře.cz
  • 30.7.2008
  • Aktualizace: 16.4.2013
  • Ordinace

Pro krásnou pleť, pro bílou barvu...

Hladká, čistá, zdravá pleť je předmětem obdivu na mnoha modelkách a krásných ženách. V nemalé míře se na tom podílí zinek, který pomáhá udržovat pleť zdravou a chránit ji proti infekcím. V průmyslu má na svědomí dokonalou bělost povrchů. Oxid zinečnatý, neboli zinková běloba, se používá jako bílý pigment při výrobě barviv. Zeptejte se malíře.

Cukr snižuje vstřebávání zinku
Cukr snižuje vstřebávání zinku

Zinek v lidském těle

Zinek je nezbytný pro neporušenou činnost asi stovky enzymů. Podmiňuje správné vidění, chuť, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů. V organismu ovlivňuje aktivitu některých antioxidačních enzymů chránících buňky před působením volných radikálů. Zvyšuje využitelnost některých vitaminů (především A a B2) a podílí se na čtení genetické informace. Ovlivňuje tak růst a dělení buněk. Známá je zmiňovaná funkce zinku jako "strážce krásné pleti".

Odkud ho získat

Dostatečné množství zinku byste měli získávat z běžné zdravé pestré stravy. Přesto, že obilniny a výrobky z nich jsou na zinek bohaté, bílá mouka je o něj ochuzena. Stejně tak masa s vysokým obsahem tuku. Obecně se zinek nachází především v rostlinách, nejvíce v ovesných vločkách. Dále ho najdete v korýších a měkkýších, v ústřicích, tmavých druzích mas, méně ve vejcích a mléčných výrobcích.

Když je zinku málo...

Dochází ke zpomalení buněčného dělení a následně růstu a zvýšení vlivu volných radikálů na buňky. Nejčastěji se nedostatek zinku projevuje nechutenstvím, únavností, poruchami smyslového vnímání, zvýšeným sklonem k infekcím, záněty kůže, špatným hojením ranporuchami psychiky. U dospívajících se při nedostatku zinku může objevit akné a zpomalení růstu a pohlavního dospívání. Jste-li dopělý muž, pak je tu možnost neplodnosti s poruchami spermií a varlat. Při zvýšení přívodu zinku příznaky vymizí.

 

A když je ho moc...

Jedná se pravděpodobně o jednorázové předávkování více než 150 mg/den nebo dlouhodobý zvýšený příjem. Ten hrozí výjimečně, a to buď při předávkování se potravinovými doplňky nebo při konzumaci potravin balených ve špatně chráněných obalech s vysokým obsahem zinku (konzervy). Projevuje se chudokrevností, zástavou růstu, poruchou trávení a metabolismu cukrů a neplodností.

Doporučené dávky:

Denní doporučená dávka pro dospělé a mladistvé = 12-15 mg

Denní doporučená dávka pro děti ve věku 4-10 let = 10mg, 1-3 roky = 5-10 mg

Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 14 mg

Pokud jste se rozhodli, že budete užívat zinek ve formě potravinových doplňků, máte poměrně bohatý výběr. Doporučujeme však raději nejprve konzultovat s lékařem.

Líbí se vám článek?
+2 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: