#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS#
Přihlásit se Přihlásit se přes Facebook

Zapomenuté heslo

Nemáte účet? Registrujte se

Vytvořit nový účet uLékaře.cz

Připojte se do komunity uLékaře.cz a získejte přístup k historii všech svých dotazů a odpovědí.
Již máte účet? Přihlaste se zde

Máte Facebook? Ušetřete si čas a jednoduše se přihlaste skrz něj.

Přihlásit se přes Facebook
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Chcete se přihlásit? Přihlaste se zde
Nemáte účet? Registrujte se

Zinek

Ordinace 30.7.2008

Pojďme se dozvědět co potřebujeme vědět o zinku.

Kostkový cukr
Kostkový cukr

Pro krásnou pleť, pro bílou barvu...

Hladká, čistá, zdravá pleť je předmětem obdivu na mnoha modelkách a krásných ženách. V nemalé míře se na tom podílí zinek, který pomáhá udržovat pleť zdravou a chránit ji proti infekcím. V průmyslu má na svědomí dokonalou bělost povrchů. Oxid zinečnatý, neboli zinková běloba, se používá jako bílý pigment při výrobě barviv. Zeptejte se malíře.

Zinek v lidském těle

Zinek je nezbytný pro neporušenou činnost asi stovky enzymů. Podmiňuje správné vidění, chuť, má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, hormonů a vitamínů. V organismu ovlivňuje aktivitu některých antioxidačních enzymů chránících buňky před působením volných radikálů. Zvyšuje využitelnost některých vitaminů (především A a B2) a podílí se na čtení genetické informace. Ovlivňuje tak růst a dělení buněk. Známá je zmiňovaná funkce zinku jako "strážce krásné pleti".

Odkud ho získat

Dostatečné množství zinku byste měli získávat z běžné zdravé pestré stravy. Přesto, že obilniny a výrobky z nich jsou na zinek bohaté, bílá mouka je o něj ochuzena. Stejně tak masa s vysokým obsahem tuku. Obecně se zinek nachází především v rostlinách, nejvíce v ovesných vločkách. Dále ho najdete v korýších a měkkýších, v ústřicích, tmavých druzích mas, méně ve vejcích a mléčných výrobcích.

Když je zinku málo...

Dochází ke zpomalení buněčného dělení a následně růstu a zvýšení vlivu volných radikálů na buňky. Nejčastěji se nedostatek zinku projevuje nechutenstvím, únavností, poruchami smyslového vnímání, zvýšeným sklonem k infekcím, záněty kůže, špatným hojením ran a poruchami psychiky. U dospívajících se při nedostatku zinku může objevit akné a zpomalení růstu a pohlavního dospívání. Jste-li dopělý muž, pak je tu možnost neplodnosti s poruchami spermií a varlat. Při zvýšení přívodu zinku příznaky vymizí.

A když je ho moc...

Jedná se pravděpodobně o jednorázové předávkování více než 150 mg/den nebo dlouhodobý zvýšený příjem. Ten hrozí výjimečně, a to buď při předávkování se potravinovými doplňky nebo při konzumaci potravin balených ve špatně chráněných obalech s vysokým obsahem zinku (konzervy). Projevuje se chudokrevností, zástavou růstu, poruchou trávení a metabolismu cukrů a neplodností.

Doporučené dávky:

Denní doporučená dávka pro dospělé a mladistvé = 12-15 mg

Denní doporučená dávka pro děti ve věku 4-10 let = 10mg, 1-3 roky = 5-10 mg

Denní doporučená dávka pro těhotné ženy = 14 mg

Pokud jste se rozhodli, že budete užívat zinek ve formě potravinových doplňků, máte poměrně bohatý výběr. Doporučujeme však raději nejprve konzultovat s lékařem.

Doporučujeme

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS##MICRODATA#