Je mi 35, manželovi 36. už aspoň...

Je mi 35, manželovi 36. Už aspoň 5 roků se snažíme o dítě, byli jsme na všech testech i IVF, vše vyšlo oběma v naprostém pořádku, akorát těhotenství pořád nikde. Dbáme na dostatek vitamínů, minerálů, atd.. Je ještě něco, co můžeme udělat??? Jedna věc, ke které neumí zaujmout postoj ani gynekologové, ani psychiatři, zřejmě proto, že chybí zkušenosti a studie: beru antidepresiva, už pár let, a nevím, jestli a jaký to má vliv. Zkoušela jsem je změnit, vysadit, znovu začít brát, vše má své pro i proti. Otázkou je, co ve kterém případě převáží. Primární je asi to, jaké látky mají prokázaný účinek snižovat schopnost otěhotnění (např. zvedáním hladiny prolaktinu) a které mají prokázáno, že toto nezpůsobují. Pokud na toto není možné spolehlivě odpovědět, zabývala bych se sekundárně tím, co je obecně pro úspěch v koncepci více škodlivé: snížit dávku AD na minimum, popř. vysadit úplně a riskovat zhoršení psychického stavu, anebo zůstat na vysokých dávkách kombinací AD (když mi tak vyhovují na psychiku) a riskovat to, že budou blokovat např. nějaké důležité receptory nebo budou mít jinak antagonistický účinek na mojí snahu. Předem díky za fundovaný názor.

Odpověď odborníka:

Určitě bych AD nevysazovala (snížit ale ano, pokud je to jen trochu možné). Avšak myslet na to, že Váš psychický stav je důležitý, jak při stimulaci tak při těhotenství. Obecně je tato otázka spíše na psychiatra, který by se měl řídit vybráním těch AD, které nezpůsobují hyperprolaktinémii. Ta jde "proti" vlastní ovulaci a tudíž růstu folikulů při stimulaci v IVF programu.
Určitě vitamíny C,E a kys.listová protektivně působí v prekoncepčním období, berte nejlépe 3 měsíce před plánovaným otěhotněním, chrání buňky před oxidačním stresem.

Poradna uLékaře.cz

Nečekejte a poraďte se ihned s naším lékařem!

Rychlá odpověď

již do 6 hodin

Za pár kaček

již od 29 Kč

A bez čekání

žádné čekárny a nemocnice

 
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Zánět slepého střeva
Články: Zánět slepého střeva
Zánět slepého střeva vzniká...
Krevní tlak a pulz: Co jejich hodnoty napoví?
Články: Krevní tlak a pulz: Co jejich hodnoty napoví?
Někdo by si mohl myslet, že...
Kolonoskopie se nemusíte bát
Články: Kolonoskopie se nemusíte bát
Poslal Vás lékař na...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: