Mám roční dítě s pws, od tří...

Mám roční dítě s PWS, od tří měsíců je aplikován růstový hormon - nyní dávka 0,2 mg. V poslední době u dítěte došlo ke zduření prsních žláz, dle naší endokrinologie benigní telarche. Chci se zeptat, zda je obvyklé, aby u dítěte s PWS, u něhož naopak nedochází k pohlavnímu dozrávání ani v době, kdy by k tomuto mělo dojít, může k takovýmto předčasným projevům pohlavního dozrávání docházet. Dále se chci zeptat, zda by na tento jev mohla mít vliv aplikace růstového hormonu. Děkuji za odpověď

Odpověď odborníka:

Paní heleno,
může jít opravdu o benigní thelarché. U dětí s PWS nemusí být zcela vyhaslá sekrece pohlavních hormonů, navíc v kojeneckém věku přetrvávají ještě hormonální zmeny z intrauterinního období. Zduření prsních žláz po aplikaci růstového hormonu není v odborné literatuře popisováno a já také sama jsem se ním zatím nestkala.

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: