Pane doktore, po více než rocní...

Pane Doktore, po více než rocní snaze o těhotenství jsme se s partnerem obrátili na CAR s prosbou o pomoc. Předtím léčba gynekologem Clostilbegyt 3 měsíce, ale bez dalších vyšetření. V Centru asistované reprodukce mi zjistili hned několik problémů. Pozitivní ANA screen s jemně zrnitým jaderním obrazem, protilátky Ovarium Ig pozitivní, prolaktin 583 mlU/I, testosteron 2,93 nmol/l a protilátky proti zona pellucida. Pan doktor rovnou nabídl umělé oplodnění. Neměla bych ale spíše napřed podstoupit léčbu či další vyšetření, aby se zjistilo, proč mám výsledky v nepořádku? Případně mohu já nějakými metodami dosáhnout zlepšení těchto výsledků? Spermiogram partnera také nedopadnul pozitivně, morfologie 1%, ostatní parametry v normě. Zajímalo by mě, zda existuje nějaká možnost léčby,můj současný gynekolog i po předložení výsledků tvrdí, že léčba Clostilbegytem by měla pomoci a že není problém u mě, spíše u partnera. Budu Vám velmi vděčná za odpověď, děkuji.

Odpověď odborníka:

Paní Petro,

ano, na základě výsledků (pozitivní protilátky na ovarium a zona pellucida, SPG morfologie 1%) doporučuji IVF, oplození oocytů metodou ICSI.

Téměř všechny partnerovy spermie mají tvarové abnormality, které mohou bránit průniku do vajíčka, navíc přítomnost výše uvedených protilátek toto potencuje.

Zvýšený testosteron může signalizovat hyperandrogenní syndrom a tudíž problém se spontánní ovulací. Doporučuji dovyšetřit poměr FSH/LH a glykémii - vyloučit diabetes nebo poruchu glukózové tolerance.

ANA screen je nespecifická protilátková reakce, zde doporučuji vyšetření dalšího souboru autoprotilátek k vyloučení především trombofilních stavů včetně antifosfolipidového syndromu, vyloučení celiakie.

Clostilbegyt Vám nepomůže, pokud by došlo k ovulaci, tak pravděpodobnost průniku spermie do vajíčka je velmi malá.

V rámci špatné morfologie ještě doporučuji doplnit vyšetření integrity DNA spermií.

Z dalších vyšetření, před zahájením stimulace, pak ještě kontrolu funkce štítné žlázy, vyloučení endometriózy a infekčních onemocnění vztahujících se k reprodukci - chlamydie, toxoplazma. Společně s partnerem byste měli mít vyšetřený karyotyp a genetické poradenství.

Máte-li další dotazy, rád je zodpovím.

S pozdravem a přáním hezkého dne

prim. MUDr. Pavel Texl

 
 
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Chris Klug: ani transplantace jater ho nezastavila na cestě za olympijskou medailí
Otestujte si své klíště
Články: Otestujte si své klíště
Kdo má rád jistotu a nechce...
Krevní plazma: darovat, či nedarovat?
Články: Krevní plazma: darovat, či nedarovat?
Snili jste o tom, že se...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Předčasný porod se po umělém oplodnění je častější
Články: Předčasný porod se po umělém oplodnění je častější
Předčasný porod a nízká...
S léky na slunce? Problematická nejsou jen antibiotika
Články: S léky na slunce? Problematická nejsou jen antibiotika
Konečně nastal čas dovolené...
Lymeská borelióza může zaútočit opakovaně
Články: Lymeská borelióza může zaútočit opakovaně
Lymeskou boreliózu je sice...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Naposledy čtené: