Paní doktorko, jsem v 6 tt a k...

Paní doktorko, jsem v 6 tt a k mému překvapení čekám jednovaječná dvojčata. U nás v rodině se nevyskytují, tak marně přemýšlím, jak se to mohlo stát, jsem z toho jemně řešeno v šoku.Jako laika mě napadají různé důvody a proto se obracím s dotazem na Vás. Mohla to způsobit např. výkonná spermie či velmi kvalitní vajíčko? V nedávné době jsem prošla neúspěšným IVF, takže ještě další aspekt, který by to mohl způsobit je hormonální stimulace, jejíž zbytky byť v malém množství v těle ještě mám. Předem Vám děkuji za objasnění. S pozdravem, Jarka

Odpověď odborníka:

Paní Jaroslavo,
Jednovaječná dvojčata jsou poměrně vzácností, ale není to zase nic tak raritního. Jedná se o situaci, kdy se oplodní pouze jedno vajíčko jednou spermií a toto oplozené vajíčko (tedy zygota) se rozdělí a nové buňky se od sebe vzdálí. Běžně zůstávají spolu, ale v těchto případech se opravdu fyzicky oddělí. Když se toto stane v tom nejranějším stádium vývoje embrya, tak každá buňka embrya má potenciál vytvořit identický nový plod. Tyto buňky (tzv. blastomery) mají obrovský potenciál.

Dokonce u některých zvířat je toto běžný způsob vícečetných těhotenství, kdy se cíleně oplodní jen jedno vajíčko, které se pak rozdělí a "rozpadne" na více separátních buněk, z nichž každá dá vznik jedinci. U pásovců se tak běžně rodí identická osmerčata.

Konkrétní důvod proč k tomu dochází se neví. Jistou roli v tom hraje genetika, jak zmiňujete, ale ta jen zvyšuje pravděpodobnost. Neznamená to, že pochází z jednovaječných dvojčat, že také bude mít jendovaječná dvojčata. Jen má větší šanci že se to stane. Určitě na to nemá vliv kvalita spermie ani vajíčka v klasickém pojetí embryologie, jak je vnímáme.

Držím palce ať těhotenství dobře dopadne, Vítek Hubinka

 
 
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: