Paní doktorko, jsem v 6 tt a k...

Paní doktorko, jsem v 6 tt a k mému překvapení čekám jednovaječná dvojčata. U nás v rodině se nevyskytují, tak marně přemýšlím, jak se to mohlo stát, jsem z toho jemně řešeno v šoku.Jako laika mě napadají různé důvody a proto se obracím s dotazem na Vás. Mohla to způsobit např. výkonná spermie či velmi kvalitní vajíčko? V nedávné době jsem prošla neúspěšným IVF, takže ještě další aspekt, který by to mohl způsobit je hormonální stimulace, jejíž zbytky byť v malém množství v těle ještě mám. Předem Vám děkuji za objasnění. S pozdravem, Jarka

Odpověď odborníka:

Paní Jaroslavo,
Jednovaječná dvojčata jsou poměrně vzácností, ale není to zase nic tak raritního. Jedná se o situaci, kdy se oplodní pouze jedno vajíčko jednou spermií a toto oplozené vajíčko (tedy zygota) se rozdělí a nové buňky se od sebe vzdálí. Běžně zůstávají spolu, ale v těchto případech se opravdu fyzicky oddělí. Když se toto stane v tom nejranějším stádium vývoje embrya, tak každá buňka embrya má potenciál vytvořit identický nový plod. Tyto buňky (tzv. blastomery) mají obrovský potenciál.

Dokonce u některých zvířat je toto běžný způsob vícečetných těhotenství, kdy se cíleně oplodní jen jedno vajíčko, které se pak rozdělí a "rozpadne" na více separátních buněk, z nichž každá dá vznik jedinci. U pásovců se tak běžně rodí identická osmerčata.

Konkrétní důvod proč k tomu dochází se neví. Jistou roli v tom hraje genetika, jak zmiňujete, ale ta jen zvyšuje pravděpodobnost. Neznamená to, že pochází z jednovaječných dvojčat, že také bude mít jendovaječná dvojčata. Jen má větší šanci že se to stane. Určitě na to nemá vliv kvalita spermie ani vajíčka v klasickém pojetí embryologie, jak je vnímáme.

Držím palce ať těhotenství dobře dopadne, Vítek Hubinka

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Potratová pilulka: bez lékaře se neobejdete!
Články: Potratová pilulka: bez lékaře se neobejdete!
Tablety, pomocí nichž lze...
Metličkové žilky mohou potrápit i děti
Články: Metličkové žilky mohou potrápit i děti
Objevily se vašemu dítěti...
Kojení jako ochrana před početím? Nespolehlivé!
Články: Kojení jako ochrana před početím? Nespolehlivé!
Přestože řada žen plánuje...
Muzea, hrady, zámky .... 30.000 památek z celé ČR
Interní vyšetření
Články: Interní vyšetření
Interní vyšetření je soubor...
Ultrazvuk břicha
Články: Ultrazvuk břicha
Ultrazvuk, UZ nebo SONO je...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x