Alergie na lepek, kravské mléko, crohn

Dobrý den, 7 let trpím Crohnovou chorobou, která byla donedávno bez potíží. Před půl rokem ale postupně nastaly změny, šílené křeče, zvracení, ... Doktorka mě tedy konečně v prosinci poslala na kolonoskopii a gastroskopii. Tam mi zjistili, že mám nález negativní. (pouze mi odebrali nějaké vzorky na celiakii atd). Výsledky kolono a gastra jsem šla odnést své obvodní lékařce a poprosila jí, jestli by mi nemohla udělat testy krve na tu celiakii. Navrhla, že mi udělá ještě něco navíc. Po Vánocích jsem se dozvěděla, že mám alergii na lepek a alergii na kravské mléko. Ihned ze začátku ledna jsem byla u své gastroenterologožky, a ta mi nic moc neřekla, pouze že celiakii nemám, tak jí říkám, že moje obvodní lékařka mi zjistila ty alergie. (Takže kdyby mě moje obv. léka. neposlala na ty testy, ještě do dneška bych nevěděla, co se mnou je). Řekla jsem jí, že po vysazení lepku je mi lépe. Opravdu se snažím dodržovat dietu, kterou mám, ale před pár dny to u mě propuklo znova - zvracení, křeče, celková nevolnost .. A nemám tušení, čím to může být, napadlo mě, jelikož díky crohna jsem absolutně nejedla kukuřici, ale teď díky bezlepku je kukuřice všude, tak jestli to nemůže být tím ? Anebo jestli prostě bude déle trvat, než si mé tělo zvykne ? Děkuji předem za odpověd a případnou radu ...

Odpověď odborníka:

Celiakie a alergie na lepek jsou úplně odlišná onemocnění. U obou, pokud se prokáží, se musí dodržovat striktní bezlepková dieta. Nevím jaké testy Vám byly vyšetřeny a na základě jakých testů se onemocnění diagnostikovalo.
Pokud se cítíte dobře na bezlepkové dietě ,tak bych v dietě pokračovala, pokud Vám byla zjištěna alergie i na kravské mléko, tak pak byste musela dodržovat i dietu bez mléka.
Doporučovala bych podrobné vyšetření u alergologa, který může provést jak kožní test, tak krevní odběry. Vhodné je si zapisovat jídelníček a pozorovat , zda-li se obtíže neojevují i po jiných potravinách. Velmi to pak může pomoci při pátrání po konkrétním spouštěči obtíží.

MUDr. Marcela Vorlíčková
MUDr. Marcela Vorlíčková

Specializace: Alergologie a klinická imunologie
Pracoviště: Immunia spol. s.r.o – Centrum prevence a léčby alergií a poruch imunity

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: