Anginy, hemophilus a krční mandle

Posledních cca. 5 let mám asi 3x ročně angíny, vždy září až leden, je to jako přes kopírák. Pak po celí rok klid. Občas ve výtěru z krku streptokok a vždy hemophilus. Vždy jsem dobral antibiotika a byl na čas klid. Letos v září ve výtěru hemophilus (prý se 3 křížky) a nasazen Zinat a při kontrolním výtěru opět hemophilus ( prý jeden křížek) a nasazen Doxyhexal 200. Necítím se nic moc. Doktor mi řekl, že když se to nezlepší jedině vytrhnou krční mandle ( po těch anginách mám jednu zdeformovanou a obě jsou takové děravé). Bojím se, aby mi ten hemop... po odstranění mandlí nesedl na plíce a pod. Zkrátka, aby se ten problém pouze nepřenesl po odstranění mandlí na jiné místo v těle. Mám to risknout? Pro jistotu jsem nechal udělat našim dětem 4 a 6 let kontrolní výtěry a oba toho hemophila mají taky. Jsou bez obtíží. Dcera jen trochu rýmu. Myslíte že má smyl zkoušet třeba homeopatii? Poradíte něco jiného? Děkuji za odpvěď

Odpověď odborníka:

Indikace k tonzilektomii (odstranění mandlí) jsou recidivující (opakující se) angíny častěji, než 4x ročně, nebo komplikace v podobě abscesu (ohraničené hnisání, většinou vedle, nebo za mandlí), případně flegmóna (neohraničené hnisání).
Mandle jsou součástí imunitního systému, který hlídá vstup do nosohltanu. Spolu s nosní mandlí a imunitní tkání na kořeni jazyka tvoří okruh, kterým prochází vše cizorodé, vstupující do organizmu ústy a nosem. Po prodělané infekci v těle zůstávají protilátky, které dlouhodobě (některé i celoživotně) brání k opětovné infekci stejným patogenem. Problém je v tom, že bakterií a virů je celé množství. Až v 80% jsou příčinou angín viry, pouze na 20% připadají jako původci bakterie. V ústní dutině je spousta bakterií, některé, jako třeba hemofilus, mohou být v krku a nepůsobit žádné potíže. Pokud ovšem potíže dělají, je potřeba je eliminovat. Proděláním takové infekce zůstává imunita vůči další nákaze stejnou bakterií. Váš problém bude nejspíš v tom, že se pokaždé dostáváte do kontaktu s jiným patogenem (nechodí vaše děti do předškolního zařízení?). Rozhodnutí, zda jít, nebo nejít na operaci k odstranění mandlí, záleží na tom, jak velké jsou vaše potíže, zda věříte ve váš imunitní systém, který každou prodělanou infekcí sílí, zda si můžete dovolit zůstat pokaždé na lůžku a na dalších a dalších faktorech. Po tonzilektomii jsou někteří pacienti zcela bez obtíží a někteří mají vyšší výskyt infekcí horních cest dýchacích. Jinak doporučuji každou angínu strávit v klidu na lůžku, s dostatkem tekutin a velké množství vitaminu C. K odstranění bolestí v krku lze používat běžně dostupné cucací bonbóny s analgetickou složkou, antibakteriální účinek mají i kloktadla, lze použít i slabý roztok kuchynské soli nebo Vincentku. Při teplotě nad 38°C pak běžná antipyretika, například Ibuprofen a Paralen.

MUDr. Zuzana Kollárová
MUDr. Zuzana Kollárová

Specializace: Pracovní lékařství
Pracoviště: FN Královské Vinohrady, Klinika pracovního a cestovního lékařství, Ambulance pro nemoci z povolání

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: