Anorexie a jídelníček

Je mi 17 let a myslím, že jsem zachytila začínající anorexii. Z 56 kg jsem při výšce 163 cm zhubla během méně než půl roku na 48,8 kg, má váha není nějak extrémně nízká, ale vymizela mi menstruace. Asi rok jsem experimentovala s jídlem a jedla málo. Chtěla bych se zeptat, kolik jídla bych tak za den měla sníst, abych přibrala a kolik následně, abych si váhu udržela? Jedla jsem ta kolem 5000 Kj a to je pro mě asi málo. Už si vůbec nemůžu vybavit, co je normální jídelníček, nad každým jídlem strašně přemýšlím a stále se hlídám. Rodiče o mém prolbému ví a zatím jsem ho neřešila s lékařem, nevím jestli je to nutné, říkám si, že to zvádnu sama. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Silvo,
problém, který popisujete jistě není dobré brát na lehkou váhu. Je však dobře, že si jej sama uvědomujete a rozhodla jste se s ním bojovat. Jak správně uvádíte, jídelníček na 5 000 kJ je opravdu velmi málo. Na navýšení a upravení váhy doporučuji jídelníček až 8 000 kJ, pro udržení kolem 7 000 kJ (dle výše fyzické aktivity). Ideální je jíst každé 2-3 hodiny co jste vzhůru, snídat do 30 minut po probuzení a poslední jídlo si dát cca 2 hodiny před spaním.
Normální jídelníček je vše tělu přirozené a zdravé, tzn. maso, luštěniny, brambory, rýže, těstoviny, obiloviny, kvalitní šunky, sýry, mléčné výrobky, zelenina, ovoce, ryby, pečivo, kvalitní tuky a další.
Aby jste se do budoucna vyhnula pochybnostem o své postavě a váze, naučte se pravidelně sportovat, což je zaručený způsob, jak si udržet zdravou, hezkou postavu a také psychickou pohodu.
Co se týče návštěvy lékaře, zvážila bych zejména gynekologa, aby posoudil, jestli je vynechaná menstruace opravdu dílem váhy, či vyloučil ostatní možnosti.
V současné chvíli je také možné, že Vám chybí vitamin B, takže bych ho doplnila nejen ve stravě, ale i medikamenty. Pokud by jsi měla zájem o čistě přírodní doplňky, doporučuji zvážit nákup ječmene a chlorelly, které celkově posílí Vaše tělo.
Držím pěsti, ať se daří!

Bc. Barbora Vlčková
Bc. Barbora Vlčková

Specializace: Nutriční poradenství
Pracoviště: Balance - poradna pro výživu a sport

 
Líbí se vám odpověď?
+7 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
 
 
Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Články: Nejčastější úrazy kolene: zaměřeno na kloubní vazy
Poranění zkřížených a...
Zánět žil
Články: Zánět žil
Co bychom měli vědět o...
Dostupnost biologické léčby je omezená. Přesto ji lze získat
Články: Dostupnost biologické léčby je omezená. Přesto ji lze získat
Moderní, jedinečná a drahá...
Pěšky nebo na kole - Tipy na výlety
Kapavka
Články: Kapavka
Kapavka, gonorea, je...
„Drátkem“ na křečové žíly
Články: „Drátkem“ na křečové žíly
Možností, jak se zbavit...
7 800 Tipů kam na výlet z celé ČR
Turistikou ke zdraví s Turistika.cz
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x