Antidepresiva - jak dlouho je budu brát, můžu pít alkohol, vliv na játra a antikoncepci

Dobrý den, trpím depresemi a stavy úzkosti. Pan doktor mi předepsal léky Amisulprid Mylan 50 mg, Sertralin Actavis a Mirtazapin Sandoz a chtěla bych se Vás zeptat po jak dlouhou dobu budu muset zhruba tyto léky užívat? Také se v příbalových letáčcích píše, že se na tyto prášky nemůže konzumovat alkohol, vadí i konzumace množství (např. půl láhve šampaňského) za dobu užívání léků? Ještě bych se chtěla zeptat, jak moc působí na hormonální antikoncepci Foxinette a jak velký vliv mají na činnost jater? Také jsem četla, že se po užívání zvyšuje tělesná hmotnost, lze tomu nějak předejít? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Vážená a milá Terezo, jak dlouho budete muset léky užívat nedokážu odhadnout, ale jistě několik měsíců. Alkohol se nemá pít, protože působí přesně naopak, proti účinku všech těchto léků; zatímco antidepresiva se snaží zabránit plýtvání s „mozkovou chemií“, alkohol je doslova vypuzuje z rezerv. S hormonální antikoncepcí by neměly být problémy, doporučil bych jen po několika týdnech zkontrolovat v krvi hormon prolaktin. Jaterní buňka by neměla být příliš zatížena, máte-li důvodné obavy (stav po žloutence, dřívější reakce), nechte si udělat jednou za 6 týdnů vyšetření jaterních testů. Že je dobré si dát na lednici řetěz, platí pro téměř všechna u nás dostupná antidepresiva. Poraďte se s nějakou nutriční terapeutkou (dříve dietní sestrou), jak si sestavit jídelníček. Přeji Vám rychlé uzdravení a teď i hezké Vánoce.

MUDr. Radkin Honzák, CSc.
MUDr. Radkin Honzák, CSc.

Specializace: Psychiatrie
Pracoviště: asistent Ústavu všeobecného lékařství 1. LF UK Praha, sekundární lékař PL Bohnice, ambulantní psychiatr IKEM, ambulantní psychiatr REMEDIS

 
Líbí se vám odpověď?
+30 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: