Autoimunitní onemocnění

Dobrý den, léčím se 12let na autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Letos mi odebrali pravý lalok kvůli uzlům, hodnoty moje klesly z 240 na 15 takže je to v pořádku, ale na internetu jsem četla, že se to může dát na jiné orgány, proto jsem se chtěla zeptat co to autoimunitní onemocnění vlastně je a jestli je nějaká prevence proti tomu a zda lékaři nějak hlídají zda to onemocnění nemám i v jiných orgánech. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Autoimunitní nemoc je způsobena špatně fungujícím imunitním systémem, který nadměrně reaguje na vlastní tělesné struktury. Je to něco jako alergie na vlastní tkáně.
Je pravdou, že pokud má člověk jednu takovou nemoc, je to známkou, že imunitní systém nefunguje správně a nemoc tedy může propuknout i jinde v těle. Tento stav má svojí genetickou predispozici.
Ovlinit se to bohužel ve většině případů nijak nedá. Co se týče sledování těchto nemocí, jelikož jsou možné vysloveně téměř kdekoliv v těle, není to možné obsáhnout jakýmsi preventivním sledováním. Nicméně, pokud se u pacienta objeví nové obtíže, víc myslíme na to, že se může jednat o novou nemoc tohoto charakteru.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: