Autoimunitní zánět

Paní doktorko, ráda bych Vás požádala o zodpovězení otázek týkajících se chronického autoimunitního zánětu štítné žlázy, který mi byl diagnostikován (dnes jsem byla poprvé na endokrinologii). 1)v listopadu mi prováděli odběry krve na alergologii na protilátky proti š.ž., kde vyšlo TG 556 a TPO 81, nyní v lednu už bylo TG více než 4000 a TPO 107? je normální, že se tyto hodnoty v tak krátkém čase zhoršily? (v září jsem byla ještě na TSH - vyšlo 3,5 a nyní 8). 2) hraje množství protilátek v další léčbě nějakou roli, probíhá destrukce šlázy rychleji, když je zánět "silnější"? 2) dostala jsem Letrox 50 - v letáku se píše, že sója může narušit vstřebávání hormonu - já mám intoleranci na kravské mléko, tak mám omezit její konzumaci, nebo je lepší ji úplně vynechat z jídelníčku? Jsou známy jiné potraviny, které by se měly v této souvislosti omezit? 3) dá se nějakou přírodní cestou autoimunitní proces potlačit? Předem děkuji mockrát za Vaše odpovědi!

Odpověď odborníka:

Protilátky (antiTg a antiTPO) se obecně nepovažují za ukazatele průběhu nemoci, jenom za diagnostické markery. Proto se při jejich pozitivitě ani nedoporučují jejich další opakované odběry. Jejich vstupní výše každopádně může pomoct odhadnout, jaká je závažnost autoimunitního procesu.
Destrukce žlázy bude ale záviset od mnohých dalších paramterů, jako jsou míra stresu, přítomnost dalších nemocí, stav imunitního systému, kontakt s ionizujícím zářením, kontakt s různými infekcemi.
V mnohých situacích to tedy můžeme jen málo ovlivnit. Hodně ale pomáhá, pokud se podaří léčbou dostat hormony do normálu a dlouhodobě je tam udržovat. Někdy se může po této terapii autoimunitní proces i utlumit (jedná se o princip senzibilizace imunitního systému zvenčí podávanými hormony štítnice=Letroxu, podobně jako senzibilizace při alergiích).
Co se týče sóje, či jiných potravin, o škodlivosti mluvíme tehdy, pokud je jejich konzumace nadměrná. Podobně jsou na tom i zeleniny typu květák, zelí, kapusta a pod. Nicméně, při vyvážené a pestré stravě se nemusíte ani jedné z nich obávat.
Spíše je dobré dávat si pozor na různé léky a doplňky stravy, které mohou ovlivnit proces vstřebávání, jako např železo, či vápník a další (většinou uvedeno v příbalovém letáku) a dodržovat jejich dostatečný časový odstup od Letroxu.
Mějte se hezky.

MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.
MUDr. Viktória Ďurovcová Ph.D.

Specializace: Endokrinologie
Pracoviště: Soukromá endokrinologická ambulance, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: