Bederní páteř

Popis Rtg Ls páteře.Prosím o vysvětlení popisu rtg snímku.Děkuji. Sin-skolioza do 5 stup. na přechodu Th - L páteře, lordoza L je v normě, spondyloza Lp., disky na celé Lp, jsou v normě, intervertebrální artroza II. - III stup. od L-4 po S-1 , Artroza II.stup. i na obou synchdrozách. SI. RES: degenerat.změny na Lsp., bez obrazu diskopathie na Lp. Chtěla bych pochopit text. Prosím i o zasláni odpovědi na muj email děkuji.

Odpověď odborníka:

Sinistroskolióza: skolioza znamená vybočení páteře mimo svislou osu těla v pohledu zpředu dozadu, sin je zkratka pro latinské sinister - levý, levostranný. Zde ve spojení se skollizou znamená, že vrchol křivky je vlevo. Th-L přechod - přechod hrudní do bederní páteře. Lordóza je "prohnutí" páteře ve smyslu pohledu zboku. Lordóza je prohnutí páteře vpřed. Spondylóza je souhrnný pojem pro změny páteře, obyčejně získané věkem. Lp je zde lumbální tj. bederní p jako páteř. Disky zde ve významu meziobratlové ploténky. Intervertebrální artroza - intervertebrální = meziobratlová, artroza je název pro změny kloubu, obyčejně opět získané věkem. Čím vyšší stupeň, tím výraznější postižení. SI synchondróza - skloubení mezi kostí křížovou a pánví. Degenerativní = postupné změny, obyčejně získané věkem. Lsp zde ve významu L = bederní, s = křížová, p = páteř. Diskopathie - zde ve významu změn meziobratlových plotének. Lp viz výše.
Doufám, že teď lze ze zápisu pochopit, že máte změny na bederní páteři získané věkem. Přesto musím připomenout, že samotný RTG obraz bez vazby na Váš stav a potíže nemá valný význam.

MUDr. David Bludovský
MUDr. David Bludovský

Specializace: Neurochirurgie
Pracoviště: Neurochirurgické oddělení, Lékařská fakulta v Plzni Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Plzni

 
Líbí se vám odpověď?
+3 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: