Bolest kolen

Mám dotaz ohledně problému s koleny a zajímá mě hlavně Váš názor. Už několik let mě převážně v chladnějším počasí bolí kolena a to tak, že mi dělá problémy vstát ze židle. Vstát z vany, či z podřepu bývá dost bolestivé a v podstatě se zvedám hlavně pomocí rukou. Delší sezení bývá někdy také bolestivé. Přes léto a za teplejšího počasí s tím nemám téměř žádné problémy, ale jak nastane chladnější počasí, příp. větší námaha kolenou (dřepy, sestup z prudčích kopců hor), bolest bývá velká. Jde mi spíše o Váš názor, čím by to mohlo být způsobeno, jelikož u lékaře jsem byla již několikrát, dokonce jsem lékaře i vyměnila, ale nikdy jsem se nedozvěděla, čím by to mohlo být a ani různé cviky, léky, tejpy atd. dlouhodobě nepomohly. Je mi teprve 24 let, proto si myslím, že bych s tím měla něco dělat, abych v pozdějších letech nebyly problémy mnohem větší. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Bolesti kolen jsou u dospívajících a mladých lidí poměrně časté.
Je jisté, že nejdříve je na místě klinické vyšetření, stav kolena, otoky, pevnost vazů, rozsah hybností kloubu.
Následuje základní rtg vyšetření, případně i vyšetření magnetickou rezonancí. Mohou být i malé změny na meniscích.
U mladých lidí je častá nezralost koubní chrupavky. Poměr náročnost zatížení a schopnost odolnosti kloubní chrupavky není v souladu, kloubní chrupavka je méně odolná.
Chrupavka později dozrává, ale někdy je oslabenost chrupavky dána i vrozeně.
Jedná se o chondropatii kolena. V kloubní chrupavce se objevuje prosáknutí, někdy i mikrotrhlinky.
Jediné úspěšné je omezení přetížení, vyloučit náročnějí a dlouhodobě trvající sporty, v první řadě fotbal, squash, tenis.
Je možno si pomoci chondroprotektivy, léky které napomáhají chránit chrupavku, léčebnou tělesnou výchovou na rehabilitaci především k posílení stehenního svalstva, fyzikální léčbou a cvičením v odlehčení, rotoped, bazén.
Jinak podle vyšetření u ortopeda.

MUDr. Milan Navrátil
MUDr. Milan Navrátil

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Úrazová nemocnice v Brně

 
Líbí se vám odpověď?
-1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: