Bolest očí

Chtěla bych Vás poprosit o radu. Je mi 19 a zhruba od 5 let mám problémy s bolestí očí. V současné době nedokážu mít zavřené oči aniž bych na nich neměla přiložené ruce, neustále musím mít v očích vlasy jinak cítím velký tlak a to samé když se okolo mě něco rychle míhá. Pokud si přiložím ruku na čelo, bolest většinou zmizí nebo se alespoň zmírní. Od loňského roku mám problém s opisováním z tabule, motá se mi hlava, bolí oči a kmitají se mi slova. Před 6 lety jsem byla na vyšetření, kde mi řekli, že to jsou náznaky světloplachosti. Minulý rok jsem byla znovu na testech a podle výsledku, až na špatné složení slz (které by na to prý nemělo až takovýto vliv) mám oči zcela v pořádku. Chtěla bych se tedy zeptat, zda jste se již s něčím podobným setkal, a kam byste mi popřípadě doporučil se s tímto problémem obrátit. Předem moc děkuji.

Odpověď odborníka:

Popisované obtíže mohou mít více příčin a s to se stejným či velmi obdobným popisem. Bylo by dobré vědět, jaká vyšetření jste již podstoupila, ale osobně bych doporučil vyšetření dioptrií v rozkapání (při léky navozené rozšířené zornici) a také strabologické vyšetření. Takové obtíže může způsobovat i skryté šilhání. Pak také perimetrické vyšetření. A pokud by toto vše bylo v pořádku, tak ještě vyšetření na ORL.
A v případě, že by se potvrdila světloplachost, tak i tu je možné výrazně zlepšit pomocí speciálních barevných filtrů v brýlích.

MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.
MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Specializace: Oční lékařství
Pracoviště: OFTEX oční klinika Pardubice a oční centrum Hradec Králové

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: