Bolest šlachy

Matku (43let) již pár dní bolí při fyzické námaze šlacha na pravé ruce. Prý jí to občas dělalo již předtím, ale že teď ji to bolí mnohem víc. Nemohu ji přinutit jít k doktorovi, takže chci pomoct alespoň touto cestou. Říká, že při fyzické námaze (ždímala hadr, zvedala nějaké lehčí věci) ji píchá jakoby šlacha na zápěstí a bolí jí z toho loket. Včera ji stejným způsobem bolelo i pravé koleno, ale to přestalo a bolet zase začal loket. Nyní si to stáhla obvazem, ale asi to moc nepomáhá. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Pane Mikulka,
vzhledem k mechanismu vzniku bolestí se bude pravděpodobně jednat o postižení šlach a svalů z přetížení. Vaše matka může zkusit promazávat Traumaplantem nebo jinou mastí proti bolesti. Existují i pružné ortézy na zápěstí i loket, které postiženým šlachám odlehčí. Typ ortézy je vhodné konzultovat s lékařem nebo alespoň fyzioterapeutem, aby seděly a nevyhodili jste zbytečně peníze. A některé může lékař předepsat na poukaz, pak je částečně nebo plně hradí pojišťovna. Dále by byla vhodná i rehabilitace- vířivka na ruku, laser (většinou se doplácí), event. UZ, magnet apod., případně i nějaké cvičení a měkké techniky. Tu ale předepisuje lékař.
Musím ale upozornit, že přetížení šlach není sice vážná věc, ale může potrápit. Pokud jej člověk v úvodu zanedbá, může pak bolet hodně dlouho a léčí se hůře. Zvláště v oblasti loket tzv., tenisový nebo golfový loket se při zanedbání léčí i několik měsíců a někdy dávají ortopedi ke zklidnění i paži do sádry. Pokud by došlo až k zánětu šlach jedná se onemocnění komplikované a léčí se dlouho ortopedy a rehabilitací.
Myslím si, že v tomto případě by návštěva lékaře byla krátká, možná jednorázová a dá se zvládnout.

MUDr. Lenka Terzipetková
MUDr. Lenka Terzipetková

Specializace: Neurologie
Pracoviště: Fakultní nemocnice Motol, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: