Bolesti břicha po podávání subcuvia u dítěte

Dobrý den, prosím o názor...chlapec 8 let , po podání třetí dávky Subcuvia do břicha již 6 měs./2 a 3 dávka do stejného místa/, má trvalé bolesti břicha/ nejvíce v ranních hod., během dne většinou ustupují/ . Při podání 3 dávky se vyskytla reakce(otok, nevolnost, níz.tlak). Po nemizejících obtížích doporučeno, ať si zajdeme na gastroenterol. Tam 2x bez nálezu, pouze lehce zv. slezina. Dítě má pro denní bolesti omezenu běžnou činnost, vč. školní docházky. Mohl imunoglobulin způsobit bolest a častý otok v okolí pupku, které trvá již šestý měsíc? Děkuji za názor.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, Ino. Obávám se, že jsem asi plně nepochopila z Vašeho dotazu, kde je problém. Bolest a otok trvá již 6 měsíců? Nebo jde jen o reakci po vpichu? Podání imunoglobulinu samozřejmě může způsobit lokální reakci, ale 6 měsíců trvající bolest břicha, která dítě limituje v běžné činnosti, to mi přijde jako nepravděpodobné. Je třeba kontaktovat imunologa, který léčbu indikoval a požádat jej o vyjádření. Pokud zpochybní, že by imunoglobulin takto dlouhé bolesti způsobil, pak je třeba podrobnějšího vyšetření dítěte. Hezký den.

MUDr. Hana Černá
MUDr. Hana Černá

Specializace: Pediatrie
Pracoviště: Dětské oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: