Borelioza??

Dobrý den. Letos v květnu se mi na noze objevilo něco jako červený ekzém kruhovitého tvaru o průměru asi 8 cm, během pár týdnů to přešlo do celistvou krupičku v postiženém místě. Později jsem se dozvěděl, že takovýto příznak má borelióza. Vzhledem k tomu, že jsem na jaře klíště v tom místě skutečně měl, a cítil jsem se pořád unavený, poslala mne praktická lékařka na testy na boreliozu (koncem července). Ty se však vrátily jako negativní. Nicméně dodnes se cítím pořád unavený, můj fyzický výkon je oproti dřívějšku o dost nižší, tak se ptám - je možné, že byly testy negativní a boreliózu přesto mám? Jak mám nyní postupovat?

Odpověď odborníka:

dobrý den, testy na borreliozu bývají pozitivní cca až po 6 týdnech od nákazy, takže je možné, že protilátky jste ještě neměl vytvořeny. I když byly odběry negativní, ve Vašem případě bych i tak nasadila antibiotickou léčbu na borreliozu (doxycyklin na 14-21 dní). Může jít samozřejmě i o jiné například virové onemocnění, či sníženou imunitu ze stresu atd, ale ta borrelioza je dle příznaků dost pravděpodobná.

MUDr. Vendula Bartáková
MUDr. Vendula Bartáková

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Postgraduální studium na Ústavu patologické fyziologie LF MU

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
pokračování příběhu | Od: Jirka | 25.9.2015 13:20
Možná Vás zajímá, jak to bylo dál... byl jsem znovu za doktorem, ale byl tam jen zastupující lékař, a ten se mým problémem odmítl zabývat. A v kartě žádné výsledky nebyly. Nicméně sestra zapátrala, a zjistila, že na žádance chybělo razítko, což přehlídla i sestra na příjmu v laboratoři, a díky tomu test nebyl proveden. A aby toho nebylo málo, když jsem volal na výsledky praktické lékařce, tak si mě spletli s někým jiným, a sdělili mi, že výsledky jsou negativní. Takže mě čeká druhé kolo, snad se pravda ukáže, a konečně mě někdo začne léčit.
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: