Borreliosa

Mám dotaz týkající se ATB a boreliozy. V létě jsem s dětmi běhala bosa, něco mě bodlo a druhý den se mi udělal na noze červený flek, který hned do druhého dne vybledl a během pár dní zmizel úplně. Podotýkám, že klíště jsem tento rok vůbec neměla. Pro jistotu jsem to byla konzultovat s lékařem. Celkem 3x mi nabrali protilátky na boreliozu. Poprvé, cca 2 týdny po fleku IgM i IgG negativní. Při druhých odběrech (jiná laboratoř, měsíc po fleku, mi ale vyšlo IgM 0,18 a IgG 1,68. Lékařka doplnila ještě Westernblot, ze kterého vyšlo IgG VlsE Bg pozitivní, OspA Ba hraniční, IgM negativní. Závěr laboratoře: "Seropozitivní po dříve prodělané infekci." Jsem z toho ve velkém stresu. Dostala jsem na přeléčení ATB ZINNAT 500 mg po 12 hodinách na 15 dní. Je to na přeléčení dostačující? Všude slyším, že atb se mají brát alespoň 3 týdny, ale asi záleží na typu a síle....Děkuji vám moc za pomoc!

Odpověď odborníka:

Paní Kateřino. Podle Vašeho popisu se pravděpodobně vůbec o borreliosu nejednalo, pro diagnosu jsou podstatné příznaky (Vaše by byly velmi velmi netypické), nikoliv laboratorní testy - ty mohou být "pozitivní" z více různých důvodů včetně tzv. falešné pozitivity a nález protilátek v krvi neznamená sám o sobě nutnost léčby (protilátky nejsou nemoc). Zinnat není lékem volby pro léčbu borreliosy. V případě prvního stadia borreliosy s kožními příznaky je 10-14 denní léčba plně dostačující. Doporučuji vzhledem k výše uvedenému celou věc ještě jednou probrat s ošetřujcím lékařem.

MUDr. Aleš Ducháček
MUDr. Aleš Ducháček

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktický lékař, Praha

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
  • Heberdenovy uzly Prosím Vás, jak vznikají Heberdenovy uzly? V naší rodině tím...
  • Hnědý až krvavý výtok Již čtvrtý den mě trápí hnědý nyní již více krvavý...
  • Steatóza pankreatu Pane doktore, Mel bych na Vas zdvorily dotaz, který se...
  • Špinění Ráda bych se zeptala na dotaz ohledně asi čtyři dny trvajícího slabého...
  • Velikost prostaty Jaký je obvyklý nález příčného rozměru prostaty při...
  • Srůsty Již dva měsíce mám bolesti v pravé části pánve, v podbřišku, okolo stydké...
 
Naposledy čtené:
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

 celý článek
Doporučený článek:

Soutěžte s Belcurou

Atopická, suchá nebo podrážděná pokožka bezesporu vyžaduje důslednou péči. Svědění v těchto případech dokáže být velice nepříjemné. Kůže je navíc zranitelná a náchylnější k...  celý článek

x