Boule na stehnech

V časovém horizontu týden se mi objevily v horní části stehen přesně ohraničené útvary. U lékaře jsem byla, čekám na výsledky vyšetření lymfatickeho systému, ale není vůbec jasné, zda má můj problém s tímto souvislost. Viděli to dva lékaři a ani jeden z nich se s tím nikdy nesetkal. Jsem vyděšená a nešťastná, neznám příčinu, proč se mi to na nohou utvořilo. Váhově jsem na hranici podváhy, fotky je focena shora, aby byly útvary vidět, takže možná zkresluje. Vážím necelých 60 Kg a měřím 178 cm. Moc ráda bych znala Váš názor a možné řešení, vzhledem k blížícímu se létu bych tohle na nohou měla nerada nehledě na možné zdravotní problémy.

Odpověď odborníka:

Především je otázka, zda se jedná o zdravotní problém nebo zda jde o změnu tvaru Vaší postavy ve smyslu problému kosmetického. Ze zdravotních důvodů mě napadá kromě poruchy lymfatického systému možná ještě oboustranné nahloučení tukové tkáně (benigní lipomatóza, trochanterická lipomatóza). Z kosmetických důvodů mě napadá formování nohou jako výsledek cvičení (?) nebo jiné jednostranné zátěže trupu a nohou.
Jistě napoví výsledek vyšetření lymfatického systému, možná bych (kromě základního celkového vyšetření, které Váš lékař nejspíš už dávno udělal a které spolu s Vaším životním stylem zřejmě nález nevysvětlilo) doplnila ultrazvukové vyšetření útvarů na stehnech, případně revmatologické vyšetření, a zjišťovala bych, zda někdo z Vašich příbuzných něčím podobným netrpí nebo netrpěl. Pokud by žádné z vyšetření a ani Váš životní styl nález nevysvětlil, bylo by potřeba pátrat dál - například vyšetřit vzorek tkáně pod mikroskopem nebo doplnit neurologické vyšetření, zda se nejedná o nějakou střádavou chorobu, ale to se zda pouze snažím přijít na vše možné, co by mě k nálezu mohlo napadnout.

MUDr. Magdalena Žáková
MUDr. Magdalena Žáková

Specializace: Všeobecné lékařství
Pracoviště: Praktická lékařka pro dospělé

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: