Bouličky

Rád bych se zeptal, jak bych měl postupovat při mých zdravotních obtížích. Několik let bojuji (podle lékaře pouze od oka) s lipomy, avšak za poslední rok se stav dle mého zhoršil. Ani ne tak bouličky, jako celé sraženiny se mi začaly dělat v oblasti břicha a horní části stehen. Pohybem netrpím, ale stále přibírám. Nestravuji se vyloženě špatně, znám obecné zásady zdravého stravování. Nevím, zda to může nějak souviset, ale bolí mě záda v oblasti beder. Můj dotaz zní, s kým bych měl svůj zdravotní stav řešit, jelikož ho chci řešit. Praktický lékař mi řekl, že nevidí nic neobvyklého a tudíž, ať to neřeším. Mám zajít za někým na výživu, na kožní nebo za nějakým imunologem? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď odborníka:

Jakube
Z vašeho popisu soudím, že by se mohlo jednat o mnohočetnou lipomatózu.
Onemocnění je většinou benigní, kdy se tvoří vícečetné ložiska tukové tkáně různě po těle, někdy tyto "bouličky" mohou být i bolestivé.
Bohužel v dnešní době neexistuje léčba, která by dokázala potlačit tvorbu dalších lipomů, existuje pouze symtomatické řešení, kdy se esteticky či jinak vadné lipomy chirurgicky odstraňují.
Konzultovat můžete chirurga, popřípadě kožního lékaře.
Ještě bych vám doporučil nechat si odebrat u praktického lékaře základní biochemický panel, někdy se tyto onemocnění mohou sdružovat i s vysokým cholesterolem s krvi.
S pozdravem

MUDr. Jiří Martinů
MUDr. Jiří Martinů

Specializace: Praktické lékařství
Pracoviště: Ordinace praktického lékaře, Olomouc

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: