Bowenoidní papulóza (dotaz)

Před časem se mi na penisu objevili červené flíčky na špičce penisu a bradavičky na kůžičce. Kožní doktorka mě poslala na urologii kvůli biopsii.Výsledky už mám píše se tam Dle hystomorfologie se jedná o Bowenoidní papulózu. vzhledem k tangencialní orientaci excize nelze hodnotit hranice. A však moje doktorka má dovolenou a mě velmi zajímá o co jde, proto bych vás chtěl touto cestou požádat o nějáké informace jestli je to nakažlivé jaká jsou rizika pro mne a mou partnerku a jestli a jak se to dá léčit děkuji

Odpověď odborníka:

Definice bowenoidní papulosy : ploché, pigmentované papule na penisu a vulvě s histologickým nálezem carcinoma in situ(M.Bowen), způsobená HPV infekcí, typ 16 a 18.
Klinicky jde o drobné ploché, ostře ohraničené, světle i tmavě hnědě zbarvené papule samostatně i ve skupinách, které svým povrchem připomínají seborrhoické verruky.
Léčebně se preferuje radikální chirurgický zákrok,u izolovaných lézí možno lokálně aplikovat 5-fluorouracil,podophyllin,alfa interferon a pečlivě dispenzarizovat pro možnost zvrhnutí se karcinom.
Takže navštěvujte dermatologa. S pozdravem

MUDr. Silvie Rafčíková, MBA
MUDr. Silvie Rafčíková, MBA

Specializace: Dermatovenerologie
Pracoviště: Centrum estetické medicíny

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: