Bulimie

Dobrý den, mám vážné podezření, že moje dobrá kamarádka trpí bulimií, na 170 cm má 44 kilo a mám o ní strach. Vím ale, že jde o poruchu psychickou, a tak se bojím cokoliv podniknout "na vlastní pěst". Jak jí můžu pomoci? Děkuji Vám za odpověď.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, bulimie je vždycky velice delikátní záležitost, týká se především psychiky, kde jsou její kořeny a odráží se potom na celém organismu, hlavně metabolismu minerálů a hormonálním systému. Obvykle pacient popírá, že by měl nějaké potíže. Otázkou je také, nakolik se o stav kamarádky zajímají její rodiče a jaké má zázemí? Napadá mě několik věcí: 1.má už kamarádka nějaké problémy tělesné? -jde o padání vlasů, potíže s pokožkou, ztráta menstruace (chybění) nebo nepravidelná mestruace, únavnost, kolapsy, poruchy soustředění apod?Jestli ano, potom onemocnění pokročilo do oblasti tělesné a metabolické a bylo by dobré, přimět kamarádku k vyšetření metabolismu a tělesných iontů. Zkuste s ní opatrně promluvit, (třeba uvést příběh vzdálené známé, která také onemocněla a pomohli jí lékaři...), vyzvědět, co se dá zjistit /ohledně ev.jejích potíží/ a nějak ji směřovat k odborné pomoci - nejlepší by byl lékař se zaměřením na metabolismus nebo endokrinolog. Ten už vám poradí, kam se obrátit dál nebo ji přímo doporučí. 2.Pokud tělesné příznaky ještě nejsou, tělo všechno ještě zvládá ze svých reserv, je velmi vhodné zkusit psychické ošetření k získání náhledu na nemoc: psycholog, psychiatr nebo i metoda emoční svobody (eft) se tímto zabývají. 3.Uplně nej by ale bylo, že byste se třeba spolu obrátily na centrum, kde se problematice věnují a poskytli by kamarádce komplexní péči (vyšetření, laboratoř, pohovor, psycholog, jídelníček...). Tato centra hledejte na tomto odkazu: http://www.pppinfo.cz/kontakt_list.asp Informace o poruchách příjmu potravy najdete na: http://www.pppinfo.cz/default.asp Nebo speciální organisace zabývající se pomocí se jmenuje Anabell : http://www.anabell.cz/ Její pobočky jsou nejen v Praze a pořádají i různé akce: http://www.pppinfo.cz/akce_list.asp Hezký den.

 
Líbí se vám odpověď?
0 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Nové téma | zodpovězené dotazy
Bulimie | Od: Aneta | 26.4.2012 21:05
Dobrý den, moje kamarádka trpí bulímií a nevím jak jí mám pomoct. Je si vědoma své nemoci, ale nemůže se ji jednoduše zbavit, ona ví, že to škodí zdraví, ví že si tím nijak nepomůže. Měří 166 a váží 64 kg. Ale není vůbec tlustá, jen ona si to pořád myslí. Nechce se obrátit ani na své rodiče, nikomu to nechce říct stydí se za to. Má určité období, kdy se ji tato nemoc projevuje, neprojeví se třeba dva tři týdnym, ale potom opětt dostane "záchvat" a nedokáže to zastavit. Má i zdravotní potíže a touto nemocí se ještě více zhoršují. Jak jí mám pomoci. Děkuji
reagovat
 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: