Častá bolest zápěstí

Dobrý den, od mládí, asi od 10 let, mě trápí bolest v zápěstí, která ale není pravidelná. Bolí mě především při cvičení (kliky). Když se celou váhou těla opíram do rukou, tak mě ruce většinou ani neudrží, jaká je to bolest. Nejde ale jen o cvičení, ale také při zvedání těžších věcí, kdy pak bolest odeznívá i několik dní. Trápí mě to i při jízdě na kole, psaní, nošení cestovní tašky atd. Doktora jsem ještě nenavštívila. Děkuji za odpověď.

Odpověď odborníka:

Šárko,
bolesti v zápěstí mohou mít spoustu příčin. Bohužel z Vaší neúplné anamnézy bude těžké diagnostikovat konkrétní onemocnění, ale napíši svůj názor a možné kroky, které byste mohla zvážit.
Není jasné, zda se jedná o obě zápěstí, či jen jedno. Dále neuvádíte, neutrpěla-li jste nějaký úraz, dále může mít vliv i Vaše zaměstnání, revmatické onemocnění, autoimunitní onemocnění či prodělaná borelióza, event. artróza. Může Vás bolet více kloubů, bolest může být provázena otokem, zduřením kloubu, zánětem apod.
Z chirurgického hlediska by přicházel v úvahu stav po prodělaném úrazu. Zde by bylo nejlepší se obrátit na chir. pracoviště, které si přímo zabývá chirurgií ruky. Po klinickém vyšetření a RTG vyšetření jsou dneska i možnosti artroskopického vyšetření a ošetření zápěstí.
Z neurochirurgického hlediska se často setkáváme s tzv. karpálním tunelem. Jedná se o onemocnění způsobené útlakem nervus medianus v jeho průběhu karpálním kanálem, který se nachází právě v obl. zápěstí na dlaňové straně ruky. Příznaky jsou brnění prstů, jejich snížená citlivost i omezení svalové síly, postižení jemné motoriky. Bolesti jsou často klidové, přicházejí i v noci. Úlevou bývá spánek s rukama svěšenýma z postele. Tento stav je nutno verifikovat neurologickým vyšetřením a poté je možnost elektivní operace.
Podle mého názoru by bylo nejlepší Vaše potíže komplexně diskutovat s Vaším praktickým lékařem, který by Vám měl doporučit konkrétního specialistu.

MUDr. Marta Ručková
MUDr. Marta Ručková

Specializace: Chirurgie a traumatologie
Pracoviště: Nemocnice Milosrdných bratří Brno

 
Líbí se vám odpověď?
+4 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Kam dál
Naposledy čtené: