Chci přestat kouřit

Dobrý den, již 14 let kouřím a poslední 4 roky se marně pokouším přestat, vždy vydržím 3 měsíce a pak se do toho znovu dostanu. Momentálně jsem asi 6 měsíců na tom tak, že kouřím jen když s přáteli sedím v nějakém restauračním zařízení, nicméně jsem schopná vykouřit abnormální počet cigaret v krátké době. Citím, že se to na mě podepisuje, špatně se mi dýchá, zadýchám se i při sebemenším zrychlení chůze, sportuji a omezuje mě má dušnost, občas mě bolí na hrudi nebo spíš cítím tlak. Požádala jsem svého lékaře o rentgen plic, ale odmítl s tím, že mi to nepomůže nepřestat kouřit. Myslím si, že musím vidět jak na tom jsem, abych byla schopná si už nezapálit. Mám nárok například při preventivní prohlídce na to, aby mě lékař skutečně vyšetřil? Nejenom, že se na mě zběžně podívá. Mám nárok na rentgen, když citím, že něco není v pořádku? Mohu na plicní zajít bez toho, abych měla doporučenku od praktického lékaře? Hradí mi to pojišťovna? Mám strach z rakoviny a pomalu své tělo chci připravit na to, že do tří let budu maminkou. Mohu si tedy vyžádat vyšetření celého těla? Zda kouření nezpůsobilo paseku i jinde než jen na plicích? Předem Vám moc děkuji za Váš čas.

Odpověď odborníka:

Jako kuřačka, která má reálné potíže - jste dušná, omezuje Vás to v aktivitě - uritě by jste měla být vyšetřená - RTG plic + spirometrie + plicní vyš. Tam Vám pomůžou i s kouřením. Je fakt, že rentgen Vám kořit nezabrání, ale může ukázat, jestli je to v pořádku.
Pokud Vás nechce odeslat Váš lékař, můžete se objednat na plicní - máte svobodnou volbu lékaře, myslím, že Vám vyhoví. Někdy se dá domluvit i vyšetření bez toho, aby jstre měla doporučení od PL. My u nás kuřáky dispenzarizujeme a kontrolujeme min 1x ročne - včetně RTG plic.
Zdravím Vás a přeju hodně úspěchů!

MUDr. Andrea Marčíková Vitkovská
MUDr. Andrea Marčíková Vitkovská

Specializace: Pneumologie
Pracoviště: privátní ambulance TRN Kroměříž

 
Líbí se vám odpověď?
+1 Ano Ne
 
 
Diskuze čtenářů Přidejte komentář jako první

Vstoupit do diskuze

 
 
 
 
 
Naposledy prohlédnuté hodnocení
Naposledy přečtené dotazy
 
Naposledy čtené: